Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Sekundární prevence

Omezení v dalším průběhu života se odvíjejí od výchozího stavu před operací. U výkonů, které byly indikovány včas a jako preventivní, lze očekávat rychlejší rekonvalescenci i návrat původní výkonnosti bez dalších výraznějších omezení. U operací prováděných akutně nebo u pacientů, jejichž srdeční funkce je již nějakým způsobem omezena (např. stav po infarktu myokardu), závisí další způsob života na funkčních rezervách.

Zásadním krokem v pooperačním období je odstranění příčin srdečního onemocnění. Jde o ovlivnění faktorů podílejících se na rozvoji aterosklerózy. K těm patří:

  • vysoký krevní tlak,
  • kouření,
  • vysoká hladina cholesterolu,
  • nadváha,
  • stres.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze se obvykle nijak neprojevuje. Přijde se na něj většinou náhodou při běžném lékařském vyšetření. Nemocní se cítí dobře a na první pohled jim nic nechybí. O to zákeřnější ale umí vysoký tlak být. K orgánům nejvíce náchylným na jeho působení patří zejména srdce, ledviny a oči.

Cílem léčby vysokého krevního tlaku je jeho postupné snižování až na optimální hodnoty a jejich dlouhodobé udržení. Cesta k tomu vede přes několik základních opatření. K hlavním patří snížení tělesné hmotnosti, omezení konzumace soli, snížení konzumace alkoholu a zvýšení fyzické aktivity. Když ani to nestačí, nastupují na scénu léky.

Kouření

Cigaretový kouř obsahuje více než 5 tisíc různých chemických látek. Více než 200 z nich představují známé jedy (formaldehyd, kadmium, oxid uhelnatý, …). Samotný nikotin zrychluje srdeční tep a způsobuje dočasné zvýšení krevního tlaku. Zvyšuje i riziko vzniku krevních sraženin. Vdechování plynů vznikajících při kouření snižuje množství kyslíku, které je krev schopna dodávat srdci a celému tělu. Při kouření se tedy musí srdce daleko více namáhat a zároveň se méně okysličuje. Kouření je jednou z hlavních příčin onemocnění srdce a cév, ale i rakoviny plic a dýchacích poruch. Je nebezpečné i pro okolí kuřáka. Na následky tzv. pasivního kouření zemřou podle statistik jen v ČR ročně až 2 tisíce lidí.

Přestanete-li právě teď kouřit, již za rok si můžete se zadostiučiněním říct, že jste několikanásobně snížili riziko infarktu. O zanechání zlozvyku se mnohdy snáz hovoří než koná. V případě, že jste se již opakovaně a bez úspěchu pokoušeli s kouřením přestat, vyhledejte odbornou pomoc.

Vysoká hladina cholesterolu

K odhadu rizika aterosklerózy se používá stanovení tuků v krvi. Některé typy cholesterolu růst tukových plátů v cévách podporují (LDL-cholesterol), jiné před ním naopak do určité míry chrání (HDL-cholesterol). Vzájemný poměr celkového množství cholesterolu a jeho HDL-složky udává tzv. aterogenní index. Čím více HDL-cholesterolu máte, tím menšímu nebezpečí z vysoké hladiny celkového cholesterolu se vystavujete.

Nejlépe pro vás i vaše cévy bude, když snížíte příjem všech tuků a tučných potravin. Máslo ve svém jídelníčku vyměňte za rostlinné tuky. Bílé pečivo nahraďte celozrnnými výrobky. Za nejvhodnější pro prevenci kornatění tepen se považuje tzv. středomořská dieta. Obsahuje jen malé množství živočišných tuků, a je naopak bohatá na ovoce, zeleninu, ryby a prospěšný olivový olej.

Nadváha

Jednou z hlavních příčin obezity je nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Ať už v pozadí stojí nadměrný přísun tuků, nebo „jen“ nedostatek pohybu, obezita je zdraví škodlivá. Vaše srdce a cévy ovlivňuje zvýšenou hladinou cholesterolu a vysokým tlakem.

Naučte se s obezitou bojovat. Začněte u svého jídelníčku, ale nezapomínejte ani na to ostatní. Pravidelná fyzická aktivita vám nejen zlepší kondici a zpevní svaly. Redukce hmotnosti již o několik kilogramů výrazně snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, pohybových obtíží a dalších poruch. Pravidelnou tělesnou aktivitou a vyrovnaným životním stylem tak prospějete nejen svému srdci.

Stres

Stres tělo dokonale připravuje na boj nebo na úprk. Způsobuje:
  • zrychlení srdečního tepu,
  • vzestup krevního tlaku,
  • změnu průsvitu cév.

Je jedním z adaptačních mechanizmů, které člověku pomáhaly přežít. Dnes ho stejnými prostředky paradoxně zabíjí. Po stresu vyvolaném každodenními situacemi dnes již obvykle nenásleduje rvačka nebo útěk. Stres tak většinou bičuje organizmus naprosto zbytečně. Vlivem dlouhodobého působení stresu nastupuje úzkost, píchání u srdce, obtížné dýchání. K těmto obtížím se postupem času přidává kolísání krevního tlaku, zažívací obtíže a další poruchy. Roztáčí se začarovaný kruh.

Jediným způsobem úniku je naučit se svůj stres zvládat. Obvykle bývá nutná úplná změna každodenních návyků a životního stylu. Hlavní je vždy zachovat chladnou hlavu.

PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ