Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

ECHO

ECHO – echokardiografie – je ultrazvukové vyšetření srdce. Patří mezi základní vyšetřovací metody v kardiologii. Používá ve všech případech, kdy je potřeba zobrazit srdce v pohybu, ověřit jeho schopnost pumpovat krev, změřit jeho rozměry nebo ověřit stav chlopní.

K čemu je?

Ultrazvukové vyšetření srdce ukáže:
  • velikost srdečních oddílů,
  • pohyblivost srdce,
  • tloušťku stěny,
  • srdeční chlopně.

Ultrazvukové vlny dokážou bez bolesti a jediné kapky krve vytvořit „řez“ srdcem. Umožní lékaři nahlédnout do všech srdečních oddílů a vyšetřit např. následky po infarktu, podezření na zvětšení (hypertrofii) srdce, zánět srdeční nitroblány (endokardu), nedomykavost chlopní, vrozenou odchylku apod.

Jak to probíhá?

Při vyšetření leží pacient na lůžku na zádech nebo na boku s obnaženou horní polovinou těla. Nejdříve ucítíte chladivý gel a potom krouživé pohyby a jemný tlak sondy na hrudníku. Stačí, abyste klidně leželi. Po ustálení obrazu lékař natáčí sondu tak, aby získal co nejlepší přehled o vyšetřované oblasti. Někdy vás může vyzvat, abyste na krátko zadrželi dech. Při vyšetřování můžete někdy z přístroje slyšet pulzování svého srdce. Vyšetření trvá asi 10 minut. Po jeho skončení dostanete ubrousek na otření gelu a můžete se opět obléct.

Vedle popsaného vyšetření přes hrudník (tzv. transtorakální echokardiografie) lze vyšetření provést přes jícen (tzv. jícnová – transezofageální – echokardiografie). Při něm je speciální vyšetřovací sonda zavedena pacientovi do jícnu, a snímá tak obraz srdce přímo zevnitř těla. Díky tomu lze dokonaleji zobrazit srdeční chlopně.

Co to řekne/ukáže?

Struktury uvnitř srdce (stěny, přepážky, chlopně) mají různou echogenitu. To znamená, že odlišně odrážejí ultrazvukové vlny. Díky tomu se na obrazovce zobrazí jejich hranice i struktura. Ultrazvukové zobrazení srdce se kombinuje se zobrazením rychlosti proudu krve. Lékař z obrazu získává přehled o síle srdečních stěn, o velikosti síní a komor, o průměru chlopní a velkých cév. Vyšetření srdce v akci ho informuje o pohyblivosti jeho jednotlivých částí, schopnosti srdečního svalu relaxovat, stahovat se a vypuzovat krev, o funkci chlopní, o rychlosti a množství protékající krve a tvorbě vírů v srdečních dutinách.

Kde se vyšetřuje?

Ultrazvukové vyšetření srdce provádějí specializované kardiologické ambulance nebo oddělení zobrazovacích metod v každé nemocnici.

Jak se připravit?

Vyšetření přes hrudník nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Můžete jíst i pít bez jakýchkoli omezení. Na vyšetření přes jícen je třeba být nalačno. Samotné vyšetření bývá dobře snášeno, někteří jej však mohou vnímat nepříjemně kvůli pocitu dávení.

Výsledek vyšetření vidí vyšetřující lékař již v jeho průběhu na obrazovce přístroje. Vyšetření vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete odejít a věnovat se libovolné činnosti.

PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ