Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Krevní oběh

Srdce a cévy tvoří dohromady krevní oběh. Z funkčního hlediska můžeme oběhový systém dělit do 4 podsystémů.

Tepenný oběh

Tepny jsou cévy, které vedou krev směrem od srdce. Zdravé tepny tvoří měkké a elastické „potrubí“. Jejich unikátní stavba jim dává schopnost roztažení a stažení. Díky tomu po nich postupuje tepová vlna od srdce a umožňuje oběh krve. Z hlavních tepen odstupují větve k jednotlivým orgánům a částem těla. Tyto větve se dále rozpadají do mnoha dalších.

Žilní oběh

Jako žíly se označují cévy přivádějící krev směrem k srdci. Jejich stěna je v porovnání s tepnami tenčí. Přesto mají schopnost roztáhnout se podle množství protékající krve. Tenké žilní větve se slévají do větších kmenů, aby nakonec vytvořily horní a dolní dutou žílu.

Kapilární oběh

Kapiláry jsou nejtenčí cévy v těle. Jsou včleněny mezi tepny a žíly. Na úrovni kapilár probíhá vlastní výměna živin, kyslíku a odpadních produktů mezi krví a tkáněmi. Děje se to díky unikátní stavbě stěny kapilár. Jejich tenká membrána umožňuje přestup látek do z krve do tkání a zpět z tkání do krve.

Plicní oběh

Oběh krve mezi srdcem a plícemi zajišťují tepny i žíly. V tomto případě je však charakter protékající krve opačný. Tepny ze srdce vedou krev, která se vrátila z těla a obsahuje jen málo kyslíku. Na úrovni plicních kapilár dojde k okysličení krve a vyloučení oxidu uhličitého. Po okysličení odtéká krev z plic žílami zpět do srdce. Žíly v tomto případě vedou krev bohatou na kyslík.

PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ