Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Stenóza

Stenóza je zúžení otevřené chlopně, které způsobuje menší průtok krve přes chlopeň. Původní příčinou stenózy je kalcifikace způsobená stárnutím nebo onemocněním jako revmatická horečka, infekce a vrozené vady. Další příčiny mohou být bakteriální infekce a venerické onemocnění.

S výjimkou stenózy způsobené vrozenou vadou, vývoj stenotické chlopenní vady začíná poškozením chlopně onemocněním, infekcí atd. Časem může mít poškození dvojí průběh. Poškození tkáně se může hromadit dokud cípy chlopně nezvětší objem a ztratí pružnost, nebo se hrubší místo poškozené tkáně může stát místem kalcifikace, tzn. vápník obsažený v krvi se v těchto místech může usazovat, vytvářet kalcifikované pláty snižující pružnost cípů chlopně.

Jakmile cípy chlopně ztratí svou pružnost stává se chlopeň více stenotickou. Plocha průtoku krve se postupně zmenšuje. V tom případě méně a méně krve může protékat chlopní s každým stahem srdce. Vzhledem k tomu, že se srdce potýká s větším odporem průtoku krve přes chlopeň, srdeční oddíl před touto chlopní pociťuje stále větší tlak. Postupem času vzestup tlaku napíná více svaly srdeční stěny následným zbytněním stěny. Výsledkem je zvětšené (dilatované) srdce. Tento stav nemůže být zaměňován s velkým, silným srdcem, jaké má např. atlet. (Spíše než o zvětšené srdce se jedná o zvýšený objem srdeční svaloviny.)

Možná komplikace spojená se zvětšeným (dilatovaným) srdcem je pravděpodobnost vytvoření krevní sraženiny. Výskyt této komplikace se zvyšuje, protože krev vracející se zpět do zvětšeného srdečního oddílu může více stagnovat. Více stagnací v jednom místě zvyšuje možnost vytváření krevní sraženiny. Tato komplikace je ještě častější, pokud srdce není v sinusovém rytmu.

PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ