Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Zimní sezóna je pro srdce zátěžovým testem

Počet srdečních příhod v zimě oproti ostatním ročním obdobím stoupá. Statistiky potvrzují, že obzvláště na přelomu roku jsou infarkty častější a vážnější, nejrizikovější dny jsou pak 24. a 31. prosinec. Ke stresu z Vánoc a bilancování nad uplynulým rokem se totiž přidávají i další rizikové faktory.

Krátké dny

Jedním z nich je i počet hodin denního světla a tmy. Krátké dny mění hormonální rovnováhu a změny hladin hormonů, například kortizolu, snižují práh vzniku kardiovaskulární příhody. K tomu se přidávají i další zimní rizika. Chladné teploty stahují cévy, čímž se snižuje průtok krve a dodávka kyslíku pracujícímu srdečnímu svalu. Navíc srdce musí pracovat více, aby udrželo stálou tělesnou teplotu.

Ranní vlna

V ranních hodinách má většina z nás vyšší krevní tlak než po zbytek dne. Tzv. ranní vlna je dalším faktorem, který přispívá k výskytu infarktů. Pokud se k tomu přidá zvýšená fyzická aktivita, jako například vyhazování sněhu, riziko se dále zvyšuje. Lidé si navíc mohou plést infarkt s bolestí svalů paže po námaze, takže první příznaky rozbíhajícího se infarktu přehlédnou.

Chřipka útočí

Stejně jako chlad a změny hladiny hormonů snižují práh vzniku srdeční příhody i infekční nemoci. Nejtypičtějším onemocněním zimních měsíců je chřipka. Proto, pokud máte vysoký cholesterol a je vám více než 65 let, zvažte očkování proti této nemoci.

Buďte aktivní, ale s rozumem

V zimě je důležité mít se na pozoru. Pokud se chystáte vyhazovat sníh v ranních hodinách, snižte zátěž a rozdělte si práci na několik kratších úseků. Nepřepínejte se, po 15 minutách si běžte domů odpočinout a nechte srdce, aby se dostalo zpět do své klidové frekvence. V této pauze si odpusťte kávu či cigaretu, ty by vašemu srdci v této chvíli jen přitížily.

(jez)

Zdroj: http://www.webmd.com/heart-disease/features/preventing-winter-heart-attacks


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ