Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Zelený čaj a léky proti vysokému krevnímu tlaku: jde to dohromady?

Mnozí vědí, že kombinací určitých léků si lze – kromě pozitivního vlivu medikamentů – přivodit také případné nežádoucí účinky a reakce. Podobně ale mohou působit i látky běžně přítomné v naší potravě. Jaký vliv má pití zeleného čaje na léky proti vysokému tlaku? Na to se zaměřili lékaři z japonské Fukušimy.

Hladina pod normálem 

Vysoký tlak trápí velkou část naší populace. Pro jeho snížení jsou pacientům předepisovány různé druhy léků. Mezi nimi i tzv. beta-blokátory, které snižují srdeční frekvenci a jsou používány jak k léčbě vysokého tlaku, tak k dalším srdečním onemocněním. Japonští lékaři se zajímali o vztah mezi těmito přípravky a pitím zeleného čaje.

  • Sestavili skupinu 10 pacientů, kterým po dobu 14 dnů podávali výše uvedený typ léku.
  • Polovina lidí ho zapíjela vodou, druhá půlka pila třikrát denně zelený čaj.
  • Výsledky po 14 dnech ukázaly, že ve skupině se zeleným čajem je hladina léku v krvi o 76 % nižší než u pacientů, kteří pili vodu.

Alkohol a ostatní

I když byla tato studie jen malá a počet pacientů i doba pozorování omezené, ukazuje se, že určitý vliv zeleného čaje na beta-blokátory existuje. Lékaři předpokládají, že nižší hladiny léku jsou způsobeny jeho obtížnějším vstřebáváním ve střevech. Zelený čaj ale není jediný, který má vliv na podávané léky. Dalším typickým příkladem je alkohol, který je obzvláště nevhodný v kombinaci s antibiotiky. Překvapivě ale i grapefruit a grapefruitový džus reaguje s léky proti vysokému cholesterolu i s některými antihypertenzivy.

Nižší hladina nemusí znamenat nižší účinek

Jak je to přesně se zeleným čajem, není jisté, jsou potřeba další a rozsáhlejší studie, které by výsledky japonských lékařů potvrdily. Léků proti hypertenzi existuje celá řada a tři šálky zeleného čaje denně v našich podmínkách vypije jen málokdo. „Navíc i když bylo množství léku v krvi nižší, nebylo prokázáno, že by tím byla přímo způsobena jeho nižší účinnost,“ uklidňuje pacienty doktor Fonarow, profesor kardiologie na univerzitě v Kalifornii a mluvčí Americké kardiologické asociace.

(jez)

Zdroj: http://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/news/20140113/green-tea-may-interfere-with-a-blood-pressure-medicine

 


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ