Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Záchrana srdce aneb Výměna chlopně při aortální stenóze

Aortální stenóza neboli zúžení srdeční chlopně je závažné onemocnění srdce, které o sobě dlouho nemusí dát vědět. Postižená srdeční chlopeň přitom postupně přestává plnit svoji funkci a když se konečně ozve, je nutné přistoupit k operaci. Jaké jsou možnosti?

Aortální stenóza patří mezi nejčastější srdeční onemocnění, hned po vysokém tlaku a ischemické chorobě srdeční. Zároveň jde o nejčastěji operovanou chlopenní vadu. Určit správnou diagnózu přitom nebývá jednoduché, onemocnění totiž často probíhá bez zřetelných příznaků a pacientům nepůsobí žádné zdravotní problémy. Odhaduje se ale, že podrobné vyšetření by aortální stenózu potvrdilo u 2-7 % lidí ve věku nad 65 let.


průřez normální aortální chlopní

aortální stenóza

Onemocnění je nebezpečné právě pro svůj dlouhodobý bezpříznakový průběh. Ve chvíli, kdy se u pacienta objeví příznaky, má onemocnění velmi špatnou prognózu. Nutné je zahájit léčbu a vadu co nejrychleji odstranit. 

Léčbou je operace

Bez příslušné léčby dochází nejen ke zkrácení délky života, ale je také výrazně omezena jeho kvalita. U pacientů s aortální stenózou by mělo dojít k chirurgickému odstranění poškozené chlopně a k její náhradě umělou chlopní či bioprotézou.

Problémem ale bývá právě pozdní stanovení diagnózy, kdy nelze zákrok provést kvůli vysokému operačnímu riziku nebo kvůli riziku komplikací.

Sternotomie - video
Většina klasických kardiochirurgických výkonů je prováděna z přístupu označovaného jako střední sternotomie. Jedná se o řez nad hrudní kostí ve střední čáře a otevření hrudního koše.

Lze však využít tzv. minimálně invazivní metody, které mají mnoho výhod, a to:

  • nižší krevní ztráty,
  • menší riziko infekce,
  • slabší pooperační bolesti,
  • zkrácení doby pobytu v nemocnici.

Šetrné řešení

V Evropě je každoročně operováno až 100 000 tisíc lidí s diagnózou aortální stenózy. Pro mnohé z nich by klasická operace představovala vysoké riziko. Z těchto důvodů výzkum směřuje k rozvoji MIS (minimálně invazivních operací). Jejich provedení trvá kratší dobu a jsou pro pacienty bezpečnější.

Výhodou je přístup k srdci přes malý řez bez nutnosti rozsáhlé sternotomie - řezu nad hrudní kostí a otevření hrudního koše. Po zavedení chlopně na správné místo není třeba chlopeň fixovat stehy, čímž se významně zkrátí délka operace.

EDWARDS INTUITY Elite™ valve system
chlopen pro jednodušší implantaci*

Kardiologové a kardiochirurgové proto věří, že tyto metody se budou nadále rozvíjet a v budoucnu najdou uplatnění u většího počtu pacientů.

(idav)

*Jednodušší implantace díky sníženému počtu stehů

 
Zdroj: 
1. www.edwards.com
2. Towards minimally invazive techniques. Edwards Lifesciences 2013
3. Heart valve disease: Aortic stenosis. Edwards Lifesciences 2013
 

For professional use. See instructions for use for full prescribing information. CE marked medical device. © 2016 Edwards Lifesciences Corporation. All rights reserved. ECZ6053/03-16/HVT


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ