Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Vyzrajte na zimu: jak ochránit srdce před chladným počasím

Zima srdci nesvědčí

S příchodem zimního období je zapotřebí uvědomit si rizika, která s sebou přináší. Velmi chladné počasí může zrychlovat srdeční tep a tlak krve. Krev je totiž v lidském těle nositelem tepla. Při vyšších teplotních ztrátách je tudíž zapotřebí rychlejší srdeční práce pro stálé šíření tepla do jednotlivých orgánů lidského těla. Tlak krve stoupá kvůli uzávěru zejména kožních cév, díky čemuž dochází k menším ztrátám tepla. Nízké teploty také mohou způsobit změny v krvi, které zvyšují riziko vzniku krevních sraženin a tím i riziko rozvoje infarktu či mozkové mrtvice. Starší lidé jsou také v chladném prostředí náchylnější k podchlazení. Zdraví jedinci i lidé s kardiovaskulárními chorobami by tedy měli v zimním období dbát zvýšené opatrnosti.

Ochraňte srdce před chladem

  • Doma udržujte teplotu alespoň v rozmezí 16–18 °C. V případě extrémních mrazů raději z domova nevycházejte a udržujte se v teple. Pokud je vám chladno v posteli, vyzkoušejte dát pod peřinu láhev s horkou vodou.
  • Pravidelně konzumujte teplá jídla a nápoje. Tím dodáte tělu energii, která vás dokáže udržet v teple.
  • Pokud se chystáte ven, oblečte si několik vrstev oblečení. Nošení několika tenkých vrstev vás před ztrátami tepla ochrání lépe než jedna či dvě silné vrstvy. Hodně tepla ztrácíme i povrchem hlavy, a proto je vhodné nosit klobouky a čepice.
  • V zimním období nezanedbávejte spánek. Lidské tělo totiž potřebuje doplnit energii, kterou mu chladné počasí odebírá. Lékaři doporučují během zimy 7–9 hodin pravidelného spánku.

Chřipka a nachlazení

Nahromadění mnoha lidí na omezeném prostoru zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce. Kupříkladu městská veřejná doprava nebo čekárny u lékařů se tak v zimním období stávají přímo líhní infekčních onemocnění. Chřipka i nachlazení většinou proběhnou bez závažnějších komplikací. Potíž nastává u jedinců s chorobami kardiovaskulárního aparátu. Infekční onemocnění totiž výrazně ztěžuje srdeční práci. Nejen u této rizikové skupiny tak není od věci popřemýšlet nad očkováním proti chřipce. Samozřejmostí v obraně proti infekci je i dostatečný příjem vitaminů a dalších důležitých látek. Ani v zimě by tedy na stole rozhodně neměly chybět zelenina a ovoce.

(holi)

Zdroj: http://www.bhf.org.uk/heart-health/living-with-a-heart-condition/cold-weather.aspx


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ