Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Vyhněte se chřipce i v době pandemie

S nástupem sychravého počasí se každoročně rozproudí debaty, zda očkovat, či neočkovat proti chřipce. Kdo by měl tuto možnost určitě využít? A jak si zajistit očkování?

Komu se injekce vyplatí

Třeštící hlava, bolesti svalů a kloubů, rtuť teploměru hravě šplhající přes 38 °C. Obyčejná, tzv. sezonní chřipka spolehlivě na pár dní sklátí zdravého člověka. Pacientům s chronickým onemocněním však navíc citelně zhorší jejich základní nemoc. Jiné nemoci zase vedou k četnějšímu výskytu závažných komplikací chřipky. Proto se očkování doporučuje všem s nemocemi srdce a cév, dýchacích cest a plic, ledvin, jater a také cukrovkářům. Další rizikovou skupinou jsou senioři nad 65 let, lidé s odebranou slezinou, pacienti se sníženou funkcí imunitního systému a lidé po transplantaci krvetvorných buněk.

Kdy, kde a za kolik?

Očkování proti chřipce patří k těm levným. Cena vakcíny i s naočkováním se vejde do 300 Kč. Pro občany starší 65 let a rizikové pacienty je toto očkování zdarma. Stejně tak pro seniory v domovech a pacienty v ústavech pro lidi s těžkým postižením. Proti chřipce vás může naočkovat praktický lékař. Nebo můžete zajít do zdravotního ústavu či hygienické stanice. Očkování je však potřeba stihnout před nástupem epidemie, tedy nejpozději v polovině prosince.

Očkování funguje, když…

Po očkování se může objevit bolest hlavy, únava, bolesti svalů a kloubů. Jde o přirozenou reakci na očkování, která do 2 dnů odezní. Po tuto dobu se vyhněte větší námaze. Očkování odložte, pokud máte akutní horečnaté onemocnění. Vaše tělo by totiž nemuselo na vakcínu správně reagovat a mohly by se vyskytnout závažné komplikace. Stejně tak může být efekt očkování proti chřipce změněn, užíváte-li léky na potlačení imunity. Vakcína pro vás není vhodná ani tehdy, pokud jste na její složky přecitlivělí (alergická reakce na očkování proti chřipce někdy v minulosti).

Včasné očkování proti chřipce s dodržením všech podmínek správné vakcinace se vyplatí nejen chronicky nemocným. Ještě větší efekt by však očkování mělo, pokud by se zapojilo více než jen 8 % populace.

(Ela)

Zdroj: http://www.szu.cz/tema/vakciny/ockovani-proti-chripce-obdobi-2009-2010


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ