Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Vánoční mlsání, které srdce ocení

Mnoho druhů cukroví, bramborový salát, řízky, kachna, vánočka – tradiční vánoční svátky jsou plné jídla a výrobků s vysokým obsahem nasycených tuků, cukrů a soli. Chcete-li se kromě zkaženého žaludku a kil navíc vyvarovat horších věcí, třeba nečekané srdeční příhody, zkuste letošní vánoční jídelníček lehce přehodnotit.

I zdravé jídlo může chutnat

Nikdo z nás nechce o Vánocích držet dietu, ono by to navíc ani dost dobře nešlo. Ale každému srdci jistě prospěje, pokud alespoň některá těžká jídla dokážeme vynechat. Věřte, že i ty zdravější varianty svátečních pokrmů mohou chutnat více než dobře. Pro inspiraci nabízíme pár zajímavých tipů…
  • Kapr – jídlo bude zdravější, pokud rybu nebudete smažit. Vyzkoušejte třeba kapra na divoko nebo na modro.

  • Bramborový salát – zkuste ho připravit bez majonézy, nebo aspoň polovinu nahraďte bílým jogurtem.

  • Moučník – nabídněte místo tradiční „sladké tečky“ třeba lehké sýry nebo nakrájené ovoce s tvarohem či ořechy. Čerstvé ovoce je základem pro zdravé srdce.

  • Vaječný likér – tradice, bez které si mnozí neumí svátky představit. Jenže vaječný likér má vysoký obsah nasycených tuků a spousty žloutků (tedy i cholesterolu). Pokud bez něj na Vánoce nemůžete být, připravte jej alespoň z odstředěného mléka.

  • Alkohol – raději to s ním nepřehánějte. Jedna sklenka červeného vína může zlepšit hladinu „dobrého“ cholesterolu, ale více už škodí. Zkuste vyrobit tzv. falešné šampaňské – míchaný nápoj z jablečné šťávy, citronové šťávy a sodovky chutná vážně skvěle.

  • Vánoční cukroví – dobroty obvykle plné cukru. Kromě nežádoucích kalorií mají i negativní vliv na hladinu cukru v krvi. Pokud neodoláte, pak si dopřejte jen pár kousků a zbytek nahraďte třeba pečenými jablky s nízkotučnou šlehačkou. Coby dezerty zkuste servírovat jablkový závin či tvarohový koláč.

  • Rozmanitost – to je ta nejlepší rada na závěr a zároveň nejrozumnější volba pro zdravé srdce.

Bez stresu a ve zdraví

Rozhodněte se už předem, že si Vánoce užijete v pohodě a bez stresu se svými blízkými. Že se během svátků více „spřátelíte“ s ovocem, zeleninou a nízkokalorickými potravinami. A hlavně že se nestanete nafukovacím balonem, který spořádá vše, co mu přijde pod ruku. Jezte menší porce a dopřejte si od každého trochu v rozumném množství. Neseďte celé Vánoce u televize, každý den si vyjděte na procházku – srdce to ocení. Především pak mějte dobrou náladu, tu srdce pro své zdraví také potřebuje.

(aši)

Zdroj: http://www.webmd.com/food-recipes/features/25-top-heart-healthy-foods http://www.ehow.com/info_8354249_heart-healthy-ideas-christmas.html


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ