Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Vánoční cukroví pro zdravé srdce

Nezatěžujte o vánočních svátcích své srdce a žaludek tučným jídlem. Existují skvělé tipy, jak si dopřát zdravě a zároveň chutně. Máte-li tedy slabost pro vánoční cukroví, nemusíte zoufat, stačí jen trošku pozměnit tradiční recepty.

České Vánoce bez cukroví? To by nebylo ono. Ovšem většinou jsou tyhle voňavé vánoční dobroty vysoce kalorické a pro náš organismus nezdravé, zejména pokud to přeženete s konzumací. Prvním pravidlem by tedy měla být střídmost – nemusíte sníst na posezení všechno, co jste upekli. Druhým pravidlem by pak mělo být snížení tuků a cukrů už při pečení.

I bez tuku se dá péct

Neumíte si představit upéct vánoční cukroví bez másla, bílého cukru a jiných pochutin? Začněte tím, že při přípravě cukroví použijete poloviční množství, místo bílého cukru použijete hnědý a místo klasického kakaa přidáte do receptu kakao bez tuku. Existuje i čokoláda s nízkým obsahem tuku a přednost dávejte alespoň 70%. Stačí, když ji nastrouháte a cukroví jen posypete lupínky. Pak si kousek cukroví můžete dopřát bez pocitu viny.

Místo másla rostlinné tuky

Střídmý přístup o Vánocích sice nezní moc lákavě, ale proč se přecpávat tak, aby vás bolelo břicho? Používejte do cukroví ořechy, které sice nejsou nejméně kalorické, ale obsahují nenasycené tuky, které zdraví prospívají a pomáhají vašemu srdci. Kromě toho obsahují vitamíny B, železo, zinek a draslík. Při pečení vyzkoušejte rostlinné tuky místo másla, místo celých vajec jen vaječné bílky nebo vaječnou náhražku (například Vajahit), místo vajec lze použít želatinu, bramborový škrob nebo pudinkový prášek.

Jen těžko lze odříct všechno, co se vám dostane pod ruku, ale zkuste na to jít chytře:

  • Kontrolujte, co jíte – pokud si dopřejete kousek vánočního cukroví, nevyčítejte si to, ale vychutnejte si ho.

  • Jezte i ovoce a hodně pijte – tekutiny podporují trávení a dávají pocit plnosti.

  • Místo zmrzliny nebo šlehačky si dejte raději mražený jogurt.

  • Pokud už si dopřejete vánoční cukroví, nezapomínejte na cvičení – stačí svižná chůze, běh do schodů, bruslení s dětmi –, spálíte tak všechny kalorie a svému srdci dáte nejlepší dárek.

(aši)

Zdroj: http://lowfatcooking.about.com/od/holidayrecipes/a/lowfatxmas1204.htm


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ