Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

V novém roce zdravé srdce

… a také cévy. Rok s rokem se pomalu sešel a můžeme se ptát: „Dělám pro zdraví svého srdce a cév vše? Mohu někde ještě přidat? Nebo mohu vesele spočinout na vavřínech?“ Ať už zdrávi, nebo již nemocní, všichni máme své zdraví z velké části ve svých rukou. Platí to i o srdečně-cévních chorobách.

Pro dobrý stav srdce i cév je důležité udržovat tělo v co nejlepší fyzické kondici. To mohou zvládnout, nebo se o to alespoň pokusit, i méně pohybliví jedinci. Pravidelný pohyb, ať už v podobě sportování a cvičení, nebo i jen „obyčejných“ procházek, zlepšuje prokrvení a udržuje výkonnost srdce jako pumpy. Těm, kteří mají velké zdravotní problémy, s vhodnou pohybovou aktivitou pro udržení a zlepšení kondice poradí lékař. Jak jste v loňském roce udržovali svou fyzickou kondici? Máte nějaký plán na tento rok?

I srdce potřebuje zdravě jíst

Pro správnou skladbu cévní stěny je nezbytná vhodná strava. Pozor, nejen složení stravy s dostatkem vitamínů, bílkovin a zdravý výběr konzumovaných typů tuků (zejména rozumný příjem cholesterolu), ale i její celkové množství ovlivňuje stav naší oběhové soustavy. Příjem energie je potřebný, nikoli však v nadbytku. Zvýšené množství tělesné tkáně, hlavně tukové, klade vysoké nároky na zásobování krví, a tím zatěžuje zejména srdce. Máte pod kontrolou svou hmotnost a množství tělesného tuku? Dbáte na zdravou, pestrou stravu?

Myslete na svůj tlak

Kdo trpí vysokým krevním tlakem, nejspíš ví, že mu hrozí srdeční nebo mozkový infarkt i jiné obtíže v důsledku poškození cévních srdečních stěn vysokým tlakem krve. Je proto třeba jak dodržovat režimová opatření, tak užívat předepsané léky a chodit na pravidelné kontroly k lékaři. Máte-li normální nebo nízký tlak, správnou životosprávou lze snížit riziko jeho zvýšení nad normu.

Nový rok jako nový začátek pro srdce

Začátek nového roku je vhodnou dobou k zamyšlení se nad dosaženými cíli a nad stanovením dalších met v roce nadcházejícím. Neuškodí vzpomenout i na své zdraví, aby ten nadcházející rok byl zdravotně co nejpříjemnější a nejradostnější. Nezbývá než popřát vše nejlepší v novém roce, včetně zdravých cév a srdce.

(zak)


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ