Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Srdeční ventily

Lidské srdeční chlopně jsou pozoruhodné útvary srdeční anatomie. Tyto tenkostěnné membrány připojené k srdeční stěně se účastní neustálého „bití“ srdce, den po dni, rok za rokem. Ve skutečnosti vydrží 80 milionů úderů ročně nebo 5 až 6 miliard úderů v průměrném životě. Každý úder je ohromující přehlídka síly a pružnosti.

Dva a dva ventily

Srdce má čtyři hlavní chlopně. Jejich smysl je usměrnit tok krve pouze jedním směrem. Jsou to pevné, tenké listy tkáně uchycené k srdečnímu svalu. Srdeční chlopně jsou čtyři. Dvě z nich se nazývají síňokomorové (AV). Kontrolují tok krve ze síní do komor a zabraňují zpětnému toku krve. AV chlopeň v pravé části srdce se jmenuje trikuspidální. Název odpovídá třem cípům vytvářejícím chlopeň. AV chlopeň v levé části srdce se nazývá mitrální. Někdy se jí také říká bikuspidální, dvojcípá, protože má dva cípy.

Další dvě srdeční chlopně, aortální a pulmonální, jsou chlopně ve výtokové části srdce. Někdy se jim pro tvar jejich tří cípů říká půlměsíčité. Kontrolují tok krve z komor. Aortální chlopeň je umístěna na vrcholu levé komory (mezi levou komorou a vzestupnou částí aorty). Pulmonální (plicní) chlopeň je umístěna mezi pravou komorou a plicnicí.

Charakteristický zvuk bijícího srdce vydává právě činnost srdečních chlopní. První „bouchnutí“ způsobuje uzavření mitrální a trikuspidální chlopně, druhé uzavření aortální a plicní chlopně.

Není cesty zpět

Dokonalá chlopeň by měla vytvářet minimální překážku a dovolit krvi volně protékat jedním směrem. Měla by se úplně a rychle uzavírat a neumožnit žádný zpětný tok krve. Když se srdeční chlopeň úplně a rovnoměrně rozevře, krev skrz ni protéká plynule. Pokud se chlopeň úplně nebo rovnoměrně nerozevře, krevní tok může být vířivý a v některých částech může docházet ke stagnaci. Krev spíše než vpřed potom proudí zpět skrz chlopeň nebo cirkuluje. Následně musí srdce více pracovat, aby přepumpovalo stejné množství krve.

(raf)

Zdroj: Chirurgická léčba srdečních chlopní, pacientské informace, Edwards Lifesciences


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ