Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Srdcové eso symbolizuje západní civilizaci

Červený symbol srdce jsme zvyklí vídat na kartách nejrůznějšího druhu a původu. Již ve středověku se srdce rozšířilo na hrací karty v Německu, Anglii i Francii, zatímco například Španělsko nebo Itálie mívaly původně „čertovy obrázky“ úplně jiné. Avšak právě na obrázcích hracích karet se symbol červeného srdce, původně list ze stromu života zobrazovaný v nejstarších civilizacích, rozšířil po celé Evropě.

Zapomenutý import z Východu

Nejen prastarý symbol srdce vycházející ze stylizovaného listu fíku nebo břečťanu, ale také samotné hrací karty mají svou původní vlast v Asii. Karty se původně začaly hrát v Číně, v zemi, kde byl také vynalezen papír, a do Evropy je přivezli Arabové. Čínské a samozřejmě také arabské karty měly původně úplně jiný vzhled než dnešní evropské karty a nebyly na nich zobrazeny žádné postavy (což islám zakazuje) ani nám dnes známé symboly.

Podoba symbolů na hracích kartách nebyla v dávných dobách ani zdaleka jednotná a průběžně se měnila. Karetní symboly, tak jak je známe dnes, se začaly ustalovat až na konci 15. století, kdy také na obrázky většiny karet proniklo červené srdce. V některých zemích, například v Itálii, nahradilo srdce na kartách původní symbol poháru, ale ještě dnes můžeme vidět sady karet pocházející z jihu Evropy, na nichž je místo srdce zobrazena číše.

Srdce slaví úspěch

Přestože dnes každý zná karetní symboly typické pro karty z angloamerických zemí – žaludy, srdce, listy a piky –, i v dnešní době se například středoevropské karty používané v Německu, Rakousku nebo u nás do jisté míry odlišují. Nejenže zobrazení symbolů na kartách vypadá docela jinak, ale například ve střední Evropě obvyklé „kule“ (tento znak původně znázorňoval rolničku) na angloamerických kartách vůbec nenajdeme.

Symbol srdce však pronikl do většiny karetních sad poměrně záhy a je to do značné míry právě zásluha karet, že se červené stylizované srdce, které v ničem nepřipomíná zmiňovaný orgán, stalo jedním ze symbolů západní civilizace. Symbolem života a lásky ve všech jejích podobách, symbolem srozumitelným pro každého, symbolem využívaným až nadužívaným v reklamě, umění i osobních vztazích. V každém případě není mnoho tak úspěšných symbolů, které by svým významem úspěšně pokrývaly záměry a hodnoty nočních klubů, náboženských uskupení i kardiologických společností.

(vek)

Zdroj:
http://www.heartsymbol.com/english/index.html
http://i-p-c-s.org/history.html


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ