Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Srdce jako nové za 90 minut – navíc bez nutnosti otevřené operace

Lékaři v USA (Rush University Medical Center v Chicagu) začali používat novou metodu léčby pro pacienty s významnou aortální stenózou (zúžení chlopně mezi levou srdeční komorou a aortou – srdečnicí), kteří mají ale zároveň další zdravotní problémy, jež znemožňují otevřenou operaci srdce.

Stenóza aortální chlopně

Zúžení chlopně je způsobeno ztvrdnutím nebo ztluštěním jednotlivých cípů, ze kterých se chlopeň skládá, a tím je omezen jejich pohyb. Tím chlopeň klade překážku krvi vycházející ze srdce a zásobující zbytek těla kyslíkem. Z toho pramení obtíže pacientů – bolesti na hrudi, únava, pocit nedostatku dechu, točení hlavy nebo omdlévání. Chlopeň se pomalu postupně zužuje, aniž by pacienti měli jakékoliv příznaky, ale ve chvíli, kdy se příznaky objeví, je léčba nutná. Pacienti podstupují otevřenou operaci srdce, aby se zmírnily jejich příznaky, prodloužilo přežití a zlepšila se kvalita jejich života. Někteří pacienti ale nejsou schopni otevřenou operaci srdce podstoupit – především pacienti ve vyšším věku a pacienti s dalšími srdečními chorobami.

Nová metoda – nová naděje

Lékaři říkají, že tato nová, průlomová technologie by mohla zachránit tisíce pacientů, kteří nemají jinou možnost léčby. K operaci je používána chlopeň vyrobená z jednotlivých cípů hovězí tkáně osrdečníku, které jsou ručně přišity na kovový rámeček. Systém posuvných katetrů (drátků) tuto chlopeň zavede do levé srdeční komory z malého řezu na dolní končetině přes stehenní tepnu nebo z malého řezu mezi žebry. Posuvné katetry zavedou novou chlopeň na místo původní poškozené a tam ji balonkem roztáhnou a tím je obnoven normální tok krve.

Výhody transkatetrové výměny chlopně:

  • Celý výkon je proveden na bijícím srdci bez nutnosti srdce operativně otevřít – tím je minimalizováno riziko komplikací během operace.

  • Výkon navíc trvá 90 minut oproti čtyř- až šestihodinové otevřené operaci srdce, čímž jsou výrazně snížena rizika celkové anestezie (narkózy).

  • Rekonvalescence po otevřené operaci srdce trvá dva až tři měsíce, po transkatetrální výměně chlopně pouze několik dní.

Teprve čas ukáže, zda je tato metoda skutečně výhodná a zda se rozšíří po celém světě, ale mnoho pacientů v ní jistě najde řešení svých problémů.

(vesa)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/releases/229624.php


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ