Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Srdce, cévy a chřipka

Doporučení odborníků nabádá všechny osoby s onemocněním srdce a cév k tomu, aby se nechaly očkovat proti chřipce. Není to jen trik, jak pomoci výrobcům vakcín k větším tržbám. Pro očkování lidí s kardiovaskulárními chorobami existuje dobrý důvod. Stejně tak se u kardiaků doporučuje léčba nejmodernějšími antivirotiky v případě, kdy u nich chřipka propukne. Množství odborných studií ukazuje, že se to opravdu vyplatí.

V první řadě je dlouho známým faktem, že lidé s kardiovaskulárními chorobami umírají na chřipku snáze než pacienti s jinými chronickými chorobami. Také pravděpodobnost komplikací je vyšší. Jedná se hlavně o nebezpečí zápalu plic, poruch dýchání či infarktu myokardu. Chřipková infekce může také způsobit dehydrataci a zhoršit příznaky srdečního selhání, cukrovky či astmatu.

Odborné studie odhalují hlavní důvody vyššího rizika chřipky u kardiaků. Jedním z hlavních je změna srážlivých vlastností krve. Infekce ovšem také usnadňuje tvorbu látek, které působí prozánětlivě. Přitom právě vyšší tendence k zánětům a srážení krve vedou k rozvoji aterosklerózy a případně i infarktu. Chřipka se tedy podílí na zhoršování podmínek, které tak jako tak ke kardiovaskulárním chorobám vedou. Pokud k tomu navíc dojde u člověka s kardiovaskulárním postižením, všechny chorobné procesy se významně urychlí.

Chřipková infekce je také často doprovázena psychickým napětím, uvolněním adrenalinu a odvodněním organismu. To vše vede ke zhuštění krve a vyšším nárokům na činnost srdce. Zrychluje se tep a srdeční sval začíná zejména v podmínkách částečně ucpaného řečiště věnčitých tepen strádat nedostatkem kyslíku. Všechny výše zmíněné faktory ale také napomáhají nestabilitě aterosklerotických plátů. Nestabilní pláty snáze praskají a dochází k usnadnění tvorby krevních sraženin. Tyto sraženiny (odborně tromby) pak putují krevním oběhem a mohou ucpávat cévy zásobující části srdečního svalu či určité oblasti mozku. Dochází tak k rozvoji infarktu myokardu či cévní mozkové příhody.

Proto odborníci doporučují všem osobám s kardiovaskulárním onemocněním, aby se nechaly očkovat proti chřipce. Podle amerických studií je souhrnná cena očkování mnohem nižší než náklady na léčbu chřipkových komplikací. Očkování proti chřipce je zároveň jedním z nejúčinnějších preventivních opatření u osob s kardiovaskulárními chorobami. Pokud už ale u pacienta s onemocněním srdce a cév chřipka propukne, je na čase uvažovat o použití moderních antivirotik. Zejména pokud je pacientova kardiovaskulární choroba v těžkém stadiu nebo když má chřipka těžší či neočekávaný průběh. Pouhá léčba látkami snižujícími teplotu prostě někdy nestačí.

(jin)

Zdroj: Texas Heart Institute.

Převzato ze serveru www.chripka.cz


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ