Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Spěte sladce. Srdce to ocení

Kvalitní noční spánek skvěle završí a podpoří všechna dobrodiní, která jste svému srdci dopřávali během dne prostřednictvím pohybu a zdravé stravy. Ke všem svým návykům správného životního stylu byste proto měli přidat alespoň sedm hodin odpočinku denně.

Nespavost znamená riziko

Rozsáhlé studie, která zkoumala vliv různých aspektů životního stylu na riziko kardiovaskulárních onemocnění, se zúčastnilo přes šest tisíc mužů a téměř osm tisíc žen ve věku od 20 do 65 let. V průměru byl každý účastník sledován po dobu dvanácti let. Studie měla mimo jiné za úkol odhalit, do jaké míry přispívají jednotlivé součásti zdravého životního stylu ke zdraví našeho srdce a cévního oběhu. A co výzkum například odhalil?

  • Že zatímco pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko smrtelných srdečních příhod o 26 %, nekouření a dostatečný spánek toto nebezpečí „srážejí“ shodně o 43 %.
  • Pokud tedy své tělo okrádáte o spánek, zvyšujete riziko kardiovaskulárních onemocnění podobně, jako byste holdovali cigaretovému kouři.
  • Nedostatek spánku se přitom nespojuje jen s vyšší možností infarktu nebo mozkové mrtvice, ale zvyšuje i pravděpodobnost obezity a zřejmě také cukrovky.

Potřeba spánku je individuální

Přestože výzkumníci ve své studii určili za dostatečnou dobu spánku minimálně sedm hodin denně, sami hned dodávají, že tento údaj nemusí platit pro každého. I když tak dlouhý spánek je dostatečný pro většinu lidí, vždycky se najdou jedinci, kteří potřebují odpočívat méně, nebo naopak více. Důležitým faktorem pro naše zdraví je to, zda se člověk ráno cítí odpočinutý. A proto i když spíte méně než sedm hodin denně, ale ráno jste svěží a vstává se vám snadno, pravděpodobně se nemusíte bát, že svému srdci jakkoli škodíte.

(vek)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/262812.php


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ