Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Silná stehna chrání před srdečním onemocněním

Muži a ženy s obvodem stehen více než 60 cm mají nižší riziko vzniku srdečního onemocnění a předčasného úmrtí. Tvrdí to nová studie zabývající se riziky spojenými se srdečními onemocněními.

Jako vysvětlení vědci nabízejí teorii, že lidé s tenkými stehny prý nemusí mít dostatek svalové hmoty, díky níž by plně využívali inzulín. Více cukrů tedy zůstává v krvi a tím se zvyšuje riziko vzniku diabetu a srdečně-cévních onemocnění.

Úkol: měřit, měřit a zase měřit

Autoři této studie o jejím průběhu a výsledcích informovali v časopise British Medical Journal. Po více než deset let sledovali přes tři tisíce mužů a žen. Pravidelně jim měřili výšku, váhu, obvod pasu, boků a stehen a určovali procento tělesného tuku. Úkolem bylo zjistit, zda by měření obvodu stehen mohlo být, spolu s BMI (body mass indexem) a poměrem obvodu pasu a boků (WHR – waist-hip ratio), dalším ukazatelem rizika vzniku kardiovaskulárního onemocnění.

Tak ochrání, nebo neochrání?

V závěrečném zhodnocení vědci přihlédli k fyzickým aktivitám účastníků studie, k tomu, zda kouří, jakou mají hladinu cholesterolu či krevní tlak. Výsledkem bylo zjištění, že riziko vzniku srdečně-cévního onemocnění má mnohem větší spojitost s obvodem stehen než s obvodem pasu. To ovšem neznamená, že silnější stehna člověka ochrání před kardiovaskulárním onemocněním.

BMI a WHR stále populární

Podle expertů je na vyslovení definitivních závěrů příliš brzy a bylo by třeba dalšího výzkumu. Navíc studie hodnotila příliš malý vzorek populace a po zvážení všech pro a proti by ani podle samotných autorů studie měření obvodu stehen nemělo žádný velký klinický význam. A tak vědci zkoumali a zkoumali a žádný objev se vlastně nekonal. Zůstaneme dál u starého dobrého BMI a měření poměru pas/boky, které jsou zatím stále ještě nejlepšími indikátory rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění a diabetu druhého typu.

(jas)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/163202.php


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ