Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Pozitivní emoce chrání srdce

Srdce není jen sval, který pumpuje krev, ale také symbol lásky a pozitivních emocí. A vědci dodávají: lidé, kteří jsou šťastní a nadšení, mají nižší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění.

Buďte v pohodě!

Chcete předejít onemocnění srdce? Pak se snažte být neustále pozitivně naladění. To tvrdí studie, která byla zveřejněna v předním kardiologickém časopise European Heart Journal. Po dobu deseti let sledovali odborníci 1 739 zdravých dospělých mužů a žen. Měřili u nich příznaky deprese, nepřátelství a úzkosti, stejně jako míru projevu pozitivních emocí. Zjistili, že lidé, kteří byli negativně naladění, měli o 22 % vyšší riziko vzniku ischemické choroby srdeční.

Srdce pod vlivem

  • Pozitivní vliv je definován jako zkušenost z příjemných emocí, jako jsou radost, štěstí, vzrušení, nadšení a spokojenost.

  • Tyto pocity mohou být přechodné, ale u dospělých bývají stabilní.

  • Pozitivní vliv je do značné míry nezávislý na negativním vlivu – ten, kdo je obecně šťastný a spokojený, může mít občas strach, vztek či špatnou náladu, ovšem aniž by to mělo vliv na jeho kardiovaskulární systém a zdraví celkově.

Emoce a zdraví jsou propojeny

Proč tomu tak je? Některé duševní stavy mohou vytvářet fyziologické reakce – pokud jsou pocity a reakce dlouhodobě negativní, výsledná odpověď v těle je také negativní. Odborníci spekulují nad možnými mechanismy pozitivních emocí, které dlouhodobě chrání před onemocněním srdce. Podle nich sem spadá mimo jiné kvalitní spánek a odvykání kouření. Lidé, kteří jsou pozitivně naladění, se i z krátkodobých negativních stavů rychleji zotaví, protože umějí kvalitněji odpočívat a relaxovat. Je tedy jasné, že silné pozitivní pocity vyvolávají kladné fyzické a emocionální reakce, které mají velký přínos pro naše zdraví.

(aši)

Zdroj:
http://www.smart-heart-living.com/emotions.html
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/02/100217224231.htm


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ