Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Pohyb usnadňuje léčbu srdečních obtíží

Zapomeňte na tabletky – je tu důkaz, že cvičení může být stejně účinné a prospěšné jako léky na léčbu srdečních onemocnění, cukrovky a dalších nemocí. Výzkumníci z London School of Economics, Harvard Medical School a Stanford Univrsity School of Medicine vycházeli z 350 předchozích studií zahrnujících 340 tisíc lidí, kteří byli náhodně zařazeni do cvičebního programu nebo léčebné terapie založené na lécích. Na základě těchto údajů pak porovnávali benefity medikamentů a fyzické aktivity v souvislosti s onemocněním srdce.

Léky měly „navrch“ pouze jednou

Pro výzkum použili odborníci čtyři nejčastější srdeční onemocnění – byla to ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda, srdeční selhání a diabetes. Vědci srovnávali účinnost léků užívaných k léčbě těchto onemocnění a účinnost cvičení. Zjistilo se, že strukturovaná fyzická aktivita byla účinnější než léčba léky, a to v případě mrtvice, sekundární prevence koronárního onemocnění srdce a cukrovky. Léky byly účinnější než cvičení pouze v případě akutního srdečního selhání.

 Pohyb vaše srdce rozhodně ocení

Jde o první studii svého druhu, při které se využila statistická metoda – metaanalýza –, která souhrnně analyzuje data z několika dílčích nezávislých studií. Studie jasně prokázala, že cvičení může usnadnit léčbu některých srdečních onemocnění. Vědecký pracovník Huseyin Naci zdůraznil, že přestože se prokázala účinnost fyzické aktivity, pacienti by se měli nejdříve poradit s lékařem, než vysadí svoje léky.

Léky nevysazujte bez porady s lékařem

„Toto zjištění neznamená, že by lidé měli přestat užívat svoje léky jenom proto, že to tvrdí nějaká studie,“ upozornil dr. Naci. Na druhou stranu rozhodně stojí za to benefity cvičení nepodceňovat. „Naše výsledky pravděpodobně vyvolají velkou diskusi, zejména u farmaceutických firem, ale pokud máme důkazy o efektivnosti cvičení, není důvod jej zatracovat,“ dodává. 

(aši)

Zdroj: http://www.thecrimson.com/article/2013/10/31/structured-exercise-drugs-cardio/


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ