Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Pět novoročních předsevzetí pro zdravější srdce

Konec roku se pomalu, ale jistě blíží, a za dveřmi je tak i čas nových předsevzetí. Je pravdou, že na většinu z nich zapomeneme již za několik dní. Pokud však chceme udělat něco například pro zdraví svého srdce, zkusme splnit alespoň jeden z níže uvedených novoročních slibů.

1. Budu více cvičit

Výzkumy ukazují, že každých 60 minut cvičení prodlužuje délku života o dvě hodiny. Pro utužení zdraví kardiovaskulárního systému odborníci doporučují 30 minut středně intenzivní fyzické aktivity nejméně 5× týdně. Srdce a cévy nejvíce ocení takzvané aerobní cvičení. Typickým příkladem tohoto typu pohybu je chůze, plavání či jízda na kole. Vyberte si ale především sport, který vás bude bavit. Aby se cvičení stalo každodenní součástí života, věnujte se mu každý den ve stejnou dobu.

2. Nenechám se pohltit stresem

Napětí přispívá k onemocnění srdce především u jedinců s tzv. osobností typu A. Jde o velmi zodpovědné osoby, manažery či přepracované workoholiky. Výzkumy prokázaly souvislost mezi stresem a vznikem srdečního infarktu. Napětí také zvyšuje pravděpodobnost vzniku nezdravých návyků, jako je kouření, konzumace alkoholu a nedostatek spánku. Vyhnout se stresovým situacím je v dnešním světě takřka nadlidský úkol. Existují však určité postupy, které mohou pomoci. Nejprve je nutné objevit příčiny stresu ve svém životě. Některé stresory lze pak odbourat, s jinými se ale musíme potýkat i nadále. V tomto případě fungují různé relaxační techniky, kupříkladu hluboké dýchání či meditace.

3. Zvolím zdravější stravování

Prevence v podobě vhodnější výživy opravdu dokáže předejít vzniku mnoha chorob. Přechod na lehčí stravu je po vánočních svátcích pro mnohé vítaným vysvobozením, vydržet a nehřešit v průběhu celého roku však už bývá tvrdší oříšek. Pro zdraví srdce a cév je rozhodující dostatečný příjem vlákniny, kterou nalezneme v ovoci, zelenině a celých zrnech. Také bychom se měli vyhýbat různým polotovarům, jež obsahují vysoký podíl soli a nezdravých tuků. Důležitý je i pravidelný pitný režim v podobě neperlivých nízce mineralizovaných vod.

4. Pohlídám si tlak i cholesterol

Každý z nás by měl znát svůj tlak krve – zvýšený stav je nenápadným a plíživým zabijákem, jenž urychluje kornatění tepen a vede ke vzniku infarktu, mrtvice či k selhání ledvin. Pokud máte problémy s vysokým tlakem, popřemýšlejte nad nákupem domácího měřiče, díky němuž můžete pravidelně sledovat tuto hodnotu. Samozřejmostí by měly být i pravidelné kontroly hladiny cholesterolu v krvi. Zdravý životní styl vede k snížení „zlého“ LDL-cholesterolu a naopak ke zvýšení „hodného“ HDL-cholesterolu v krvi.

5. Zapátrám v rodinné historii

Být obeznámen s výskytem chorob srdce a cév v rodině je nesmírně důležité. Většina kardiovaskulárních nemocí totiž vykazuje určité dědičné vlastnosti. Váš lékař díky těmto údajům pak celkem snadno zjistí, zda i vy jste v riziku vzniku chorob srdce a cév.

(holi)

Zdroj: https://www.goredforwomen.org/live-healthy/first-steps-to-prevent-heart-disease-and-be-heart-healthy/5-heart-healthy-resolutions-for-the-new-year/ http://www.everydayhealth.com/heart-health/new-years-resolutions-to-boost-heart-health.aspx


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ