Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Operace srdce? Už v děloze

Pro rodiče je očekávání narození potomka krásnou dobou. Velmi bolavá proto bývá zpráva, že má miminko vrozenou srdeční vadu. Ještě donedávna se vady upravovaly až po narození dítěte, dnes však již lékaři znají způsob, jak operovat srdce plodu v děloze.

Vrozené vady jsou časté

Vrozené vady srdce jsou ty nejčastější ze všech – představují 40 % z celkového počtu vrozených vad registrovaných v ČR. A co o nich víme? Některé jsou nezávažné a člověk může žít plnohodnotný život bez omezení.

Jiné jsou snadno operovatelné v kojeneckém nebo dětském věku a po operaci svému nositeli nedělají větší obtíže.

Část vad však i přes obrovské pokroky v medicíně operovat nelze. Operaci srdeční vady je nutné vhodně načasovat – pokud totiž v tomto orgánu proudí krev jinak a vznikají tam odlišné poměry, především tlakové, mohou být některé srdeční oddíly přetíženy a jiné zase nevyužity. Právě z tohoto důvodu se některé operace provádějí ještě před narozením, aby nedošlo k poškození srdce.

Pod dohledem

Každá žena by během těhotenství měla být několikrát vyšetřena ultrazvukem. Většinu srdečních vad je při této podrobné prohlídce možné odhalit. Ultrazvuk zaměřený na odhalení vrozených vývojových vad se provádí mezi 18. a 23. týdnem těhotenství. Pokud je nějaké podezření, například kvůli výskytu problému v rodině, je vhodné doplnit vyšetření dětským kardiologem.

Operace dvěma způsoby

Pokud lékaři rozhodnou o vhodnosti operace u ještě nenarozeného dítěte, je to náročný výkon, na kterém se podílejí kardiochirurgové, porodníci a anesteziologové. Srdce operovaného plodu mívá v té době velikost kuličky hroznového vína. Existují dva způsoby řešení:

Operaci na srdci nenarozeného dítěte lze provést otevřeně – otevře se děloha matky jako při císařském řezu, dítě se zčásti vybaví ven, ale nechá se přes pupečník napojené na placentě a provede se zákrok. Po výkonu se miminko vrátí zpět do dělohy a ta se zašije. U této metody je velké riziko potratu či předčasného porodu.

Technika tzv. miniinvazivní funguje na principu laparoskopických výkonů – do dělohy se přes drobné otvory skrz břišní stěnu zavedou chirurgické nástroje a pod kontrolou kamery a ultrazvuku se operuje. I tento způsob má však svá rizika.

(vesa)

Zdroj: http://www.childrenshospital.org/az/Site486/mainpageS486P5.html


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ