Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Od Nového roku v nemocnici bezplatně

Změny a novinky, s jejichž zavedením do systému zdravotní péče se v roce 2014 počítá, se dotknou každého obyvatele České republiky. O těch nejdůležitějších informují tiskové zprávy Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

V nemocnici bez poplatku

Zásadní novinkou je zrušení poplatků za pobyt v lůžkových zařízeních. Pacienti v nemocnicích, psychiatrických léčebnách, lázních nebo léčebnách dlouhodobě nemocných nebudou od 1. 1. 2014 platit dosavadní poplatek 100 korun za jeden den hospitalizace. Poplatek byl zrušen na základě nálezu Ústavního soudu z července 2013. Posledním dnem, kdy měl poskytovatel lůžkové zdravotní péče právo (a povinnost) vybírat regulační poplatek, je 31. prosinec 2013.

Nová úprava však neruší všechny poplatky. Regulační poplatky za návštěvu pohotovosti bez omezení věku (90 Kč), za návštěvu lékaře od 18 let věku (30 Kč) a poplatek za výdej léků na předpis (30 Kč za recept) zůstávají nedotčeny.

Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že tento stav bude jen dočasným řešením. Podle jeho návrhu by se v budoucnu mohly poplatky za pobyt v lůžkovém zařízení opět zavést, a to ve výši 60 korun za den hospitalizace s osvobozením dětí do 18 let věku. Dalším osudem poplatků se však bude zabývat až nová vládní koalice.

Výpadek příjmů v podobě zrušení poplatků za pobyt by měla podle MZČR lůžkovým zařízením částečně kompenzovat nová úhradová vyhláška na rok 2014.

Pro ošetření možná i za hranice

Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU č. 2011/24/EU nabízí pojištěncům zdravotních pojišťoven možnost čerpat zdravotní péči v jiném členském státě Evropské unie. Počítá přitom nejen s péčí akutní, ale i plánovanou. Česká republika měla směrnici týkající se přeshraniční lékařské péče přenést do národních zákonných norem již v říjnu 2013. Zatím se tak nestalo. Příslušná změna je součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která do konce roku 2013 prošla již 2. čtením v Poslanecké sněmovně. Termín zavedení do praxe ještě není jistý, mělo by k němu však dojít v průběhu roku 2014.

Pozvánky k lékaři

Od poloviny ledna začnou být pojištěnci zváni na preventivní screeningová vyšetření. Projekt s názvem „Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – screeningové programy“ se týká tří konkrétních typů zhoubných nádorů – karcinomu prsu, karcinomu děložního hrdla a karcinomu tlustého střeva. Pozvánku k bezplatnému preventivnímu vyšetření mohou ve svých schránkách očekávat klienti všech zdravotních pojišťoven v příslušných věkových skupinách:

  • karcinom prsu – ženy ve věku od 45 let do 70 let,
  • karcinom děložního hrdla – ženy ve věku od 25 let do 70 let,
  • karcinom tlustého střeva – muži a ženy ve věku od 50 let do 70 let.

Rozesílání pozvánek podpoří celorepubliková informační kampaň, jejímž cílem bude upozornit pojištěnce na nutnost péče o své zdraví.

O těchto i dalších připravovaných novinkách se dočtete více na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR www.mzcr.cz.

(raf)


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ