Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Novinka v oblasti telemedicíny prozradí lékařům vše o srdci pacienta už při jeho příchodu na kliniku

(Olomouc, 1. 10. 2013) - Během pouhých deseti minut od chvíle, kdy pacient vstoupí do dveří kliniky, má lékař ve svém počítači kompletní informace o činnosti jeho srdce za období od předcházející kontroly. Rychlý přenos dat z defibrilátoru nebo kardiostimulátoru, který má pacient ve svém těle, zajišťuje nová moderní technologie CareLink Express společnosti Medtronic. Stačí, aby nemocný ihned po příchodu do ambulance sám na speciálním terminálu načetl data ze svého zařízení na podporu srdeční činnosti. Ještě důležitější je pak zařízení pro akutní pacienty, které přiváží záchranná služba v urgentním stavu, například při takzvané arytmické bouři, kdy je ohrožuje akutní porucha srdečního rytmu. Fakultní nemocnice Olomouc je prvním Komplexním kardiovaskulárním centrem v zemi, které tento nový samoobslužný systém zavádí do praxe.

„Nový systém zvyšuje kvalitu péče o naše pacienty a je velkým přínosem i pro lékaře. Asi nejdůležitějším benefitem je výrazné zkrácení doby, kterou pacient při kontrole tráví v naší ambulanci. Dá se říci, že lékař má potřebná data k dispozici už ve chvíli, kdy se nemocný teprve registruje v naší recepci,“ popisuje prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, přednosta I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc. Systém také plně zajišťuje bezpečnou správu dat, přístup k údajům o pacientovi má tedy samozřejmě pouze jeho ošetřující lékař.

Při běžné kontrole přichází pacient s defibrilátorem či kardiostimulátorem do ambulance kliniky, kde se po registraci přesune na EKG vyšetření a po něm pak do ordinace ošetřujícího kardiologa. Tam teprve lékař během několika minut načte data z pacientova implantovaného zařízení do svého počítače a teprve v tuto chvíli s nimi může začít pracovat. Tento systém na olomoucké kardiologické klinice fungoval doposud. „Nyní ale pacienti s implantovaným zařízením od společnosti Medtronic mohou celý proces sami velmi jednoduše zkrátit. Stačí jen před samotnou registrací a EKG vyšetřením přistoupit k terminálu v ambulanci, přiložit čtečku na svou hruď do míst, kde mají voperovaný přístroj na podporu srdeční činnosti, a během chvilky poslat svá data lékaři,“ vysvětluje profesor Táborský.

Lékař má během několika minut informace o stavu přístroje i o činnosti srdce nemocného od poslední provedené kontroly. Díky těmto datům pak může nastavení jeho přístroje podle potřeby upravit. Novinka přinese zlepšení pro několik stovek pacientů, kteří jsou v péči olomoucké kliniky a mají implantovaný defibrilátor nebo kardiostimulátor na podporu srdeční činnosti od společnosti Medtronic.

„Společnost Medtronic uvedla inovaci CareLink Express loni v srpnu. Službu, která nastavila nové standardy v péči o pacienty s poruchami srdce, začaly nejprve využívat nemocnice v USA. Dnes je zavedena na deseti předních klinikách ve světě. Těší nás, že mezi ně nově patří i FN Olomouc,“ říká Adriana Stará, ředitelka spolčenosti Medtronic Czechia.

V roce 2011 vzniklo v Olomouci při kardiologické klinice Národní telemedicínské centrum, které se mimo jiné věnuje využití moderních technologií v dálkovém přenosu dat a monitoringu pacientů s vysokým krevním tlakem, poruchami srdečního rytmu a srdečním selháním.

Bc. Egon Havrlant
tiskový mluvčí
Fakultní nemocnice Olomouc


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ