Novinky
Nemocné srdce úspěšně léčí kromě běžné chirurgie i ta miniinvazivní
Minimálně invazivní operační přístupy, při kterých je zásah do celistvosti lidského organismu pokud možno co nejmenší, jsou v medicíně stále více využívané. Operace ledvin nebo střev jsou díky moderní technologii na denním pořádku. Výhody tohoto druhu chirurgie jsou však dostupné i pacientům s nemocným srdcem.
Šetrná cesta
Zákrok se nazývá miniinvazivní kvůli malému řezu podobnému klíčové dírce, skrze který se kardiochirurg jemně dostane přes mezižeberní prostor až k srdci. Tímto přístupem je šetřena hrudní kost (sternum), čímž je pacient zbaven silné pooperační bolesti. Za normálních okolností trvá nejméně osm týdnů, než se člověk po otevření hrudníku přes hrudní kost zotaví. Hojení malé jizvy mezi žebry je pochopitelně mnohem rychlejší a nese s sebou méně komplikací.
Výhody jsou zřejmé
V porovnání s běžnými kardiochirurgickými operacemi, kdy bývá nejčastěji využit přístup k srdci středem hrudníku (mediální sternotomie), nabízí miniinvazivní kardiochirurgie řadu výhod:
- Pooperační bolesti jsou mnohem menší.
- Dochází ke snížení ztrát krve během zákroku.
- Rekonvalescence a návrat do běžného života jsou mnohem rychlejší, délka hospitalizace se významně zkrátí.
- Příznivý je i kosmetický efekt operace, kdy jsou jizvy po zhojení sotva patrné.
Nejdůležitější ale je, že tento typ chirurgie představuje bezpečnou alternativu pro kardiochirurgické pacienty, které čeká náhrada nebo rekonstrukce srdeční chlopně, léčba arytmie nebo nedomykavosti mitrální chlopně.
Základem je zručnost lékaře
Miniinvazivní kardiochirurgie je moderní metodou léčby, která je možná jen díky nejnovějším technologiím, špičkovým nástrojům a zobrazovacím metodám. V některých případech bývá využita i robotická chirurgie. Ovšem stále důležitý je hlavně lidský faktor a zkušenosti operatéra.
(hak)
Zdroj: http://www.ssmhealth.com/depaul/about_us/news-room/documents/housecall/2009/012809housecall.pdf