Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Nemocné srdce se lépe zotavuje na dovolené

Věřte nebo ne, dovolená může zlepšit vaše zdraví. Snižuje totiž riziko srdeční příhody až o 30 %! Alespoň to tvrdí američtí psychologové a psychiatři po dlouhém a rozsáhlém výzkumu.

Ven z postele – za odpočinkem

Prodělali jste srdeční infarkt, máte po operaci srdce nebo máte kardiostimulátor? Nevěste hlavu, že strávíte následujících pár měsíců v posteli. Pokud vše probíhá dobře, můžete být aktivní a už po pár týdnech si zajet na zaslouženou dovolenou. Nejde přitom o lehkomyslnost, ale způsob zotavení. Jen namísto lázní si vyberete svou vysněnou destinaci.

Dovolená jako pro zdraví

Celých devět let probíhal výzkum mezi 12 000 muži s vysokým rizikem srdečního onemocnění. Účastníci výzkumu vyplňovali každý rok dotazníky, ve kterých popisovali své aktivity v uplynulém roce. Důraz se kladl na trávení dovolených. A výsledek? Riziko srdeční příhody a smrti bylo daleko nižší u lidí, kteří měli dovolenou každý rok. A naopak, čím méně dovolených strávili, tím více potíží měli se srdcem.

Nezáleží na stavu srdce, jen na počtu dovolených

Dokonce se uvažovalo, že jsou výsledky ovlivněny zdravotním stavem každého z nich. Lidé s více podlomeným zdravím se mohli dovoleným vyhýbat a „zdravější“ pacienti, kteří se vyrovnali se srdeční příhodou lépe, také více na dovolené jezdili. Ani tato domněnka se nepotvrdila. Na dovolené jezdili sledovaní pacienti zcela náhodně.

Méně stresu = zdravější srdce

Dovolené nejspíše chrání zdraví odstraněním stresu. Dotyčný na ní totiž nemusí myslet na práci nebo problémy doma. Navíc se na dovolenou lidé těší a tato radost vyplavuje endorfiny, známé jako hormony štěstí. Zároveň se na dovolené utužují vztahy v rodině a s přáteli, kteří jsou součástí léčebného procesu. Dovolená tedy podporuje rychlejší hojení srdečního svalu. Potvrdil se tak význam psychosomatiky, vztahu mezi tělem a duší ve smyslu „se zdravým duchem zdravé tělo“.

(ercp)

Zdroje:
http://heartcurrents.com/risk-reduction-heart-disease-30-vacation/
http://www.sciencedaily.com/releases/2000/09/000922072149.htm


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ