Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Nedovolte cestovnímu stresu, aby vám zkazil dovolenou!

Těšíte se na plánovanou dovolenou, ale čím více se blíží termín odjezdu, tím větší nervozita vámi cloumá. Stres provází strach z neznáma, pokud ale trpíte srdeční chorobou, snažte se ho zmírnit. Není nic horšího než strávit volno ve zdravotnickém zařízení.

Nesvědčí ani srdci ani mysli

Stres je univerzální odpověď organismu na jakékoliv narušení jeho vnitřního prostředí. Mimo jiných napětí vyvolávají i psychické podněty, a právě do této kategorie se řadí cestovní stres. Při stresové odpovědi se v krvi zvýší hladina kortizolu, který uzpůsobí organismus na očekávanou zátěž. Lidem s chorobami srdce však může přitížit, protože klade zvýšené nároky na práci tohoto orgánu. Také osoby trpící psychiatrickými poruchami by se měly mít na pozoru – stres může zhoršit jejich onemocnění.

Připravte se na nejhorší

Neklaďte na svou dovolenou příliš vysoké nároky, nikdy totiž nevíte, co vás ve skutečnosti v cílové destinaci bude čekat. I když se na volno těšíte celý rok, raději se naučte počítat i s komplikacemi.

  • Změňte svoje plány, pokud vás k tomu nastalá situace donutí, minimalizujete tím stres.
  • Neočekávejte od cílové destinace příliš mnoho, snažte se žít přítomností a vychutnávat si i drobné maličkosti.
  • Užijte si veškerá pozitiva – dobré jídlo, nové přátele, příjemné zážitky, …

Jiný kraj, jiný mrav

Při cestování do cizích zemí spousta lidí zažívá kulturní šok. Nerozumí cizí řeči, nechutná jim strava, nechápou zvyky místního obyvatelstva. To vše může dovolenou znechutit. Nedovolte, aby vaši radost z pobytu kazila uměle vybudovaná kulturní bariéra:

  • Před cestou si udělejte čas a nastudujte historii, sociální a politickou situaci dané země.
  • Naučte se několik základních frází, místní tím budou jistě potěšeni.
  • Cestujte pozitivně naladěni, ať narazíte na cokoliv, jste tu pouze na návštěvě a zanedlouho se vracíte do svého domova.

Držte hněv pod kontrolou

Na dovolenou si jedete především užít, a ne vyvolávat konflikty. I když někteří místní velmi rádi zkouší, co všechno turista vydrží, snažte se ovládat svůj hněv. Konfliktní jednání může vašemu srdci velmi přitížit a nejednou bývá příčinou akutního infarktu myokardu.

Cestovní stres je přirozenou reakcí člověka na strach z neznámého prostředí, udržujte ho však v rozumných mezích, jedete přeci za odpočinkem. Nechť jsou vám výše zmíněné rady užitečné při užívání si bezproblémové a klidné dovolené.

(holi)

Zdroj: http://www.iamat.org/pdf/Mental_Health_TravelStress.pdf


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ