Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Naše babičky věděly, jak si uchovat zdravé srdce

Jakkoli by bylo pošetilé zříkat se výhod a možností moderní medicíny, zvláště v oblasti prevence se občas vyplatí zastavit a ohlédnout se dozadu, do starých, „primitivních“ časů. Tehdejší rady pro udržení dobrého zdraví jsou překvapivě podobné těm dnešním, jen vyjádřené starším, mnohdy jadrnějším jazykem. Tělesná námaha a střídmost v jídle, případně doplněná o léčivé účinky některých bylin, představovala základní léčivý předpis na zdravé srdce po celá staletí.

Léčivé byliny na podporu správné činnosti srdce a cév

Rostliny, které působí příznivě na srdce a cévy, mají mnohdy podobné účinky. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, rozšiřují cévy, snižují krevní tlak, působí jako antioxidanty. Zpomalují kornatění tepen (aterosklerózu), čímž usnadňují srdci práci a zároveň zlepšují i jeho zásobování kyslíkem. Mezi rostliny, u kterých jsou blahodárné účinky na srdce již dlouho známy, patří například:

Česnek kuchyňský – především díky látce allicinu, které obsahuje hojné množství, působí česnek příznivě na srdce a cévy. Snižuje krevní tlak a vhodně upravuje poměr mezi HDL a LDL cholesterolem.

Jmelí bílé – známá parazitická rostlina působí blahodárně na celý krevní oběh. V lékárnách je možné vybírat ze širokého sortimentu čajů, za léčivým účinkem jmelí rozhodně nemusíte šplhat po výškách. Pro výrobu léčivých čajů se užívají jen zelené části této rostliny, bílé kuličky jsou jedovaté!

Hloh obecný – také přípravky z hlohu představují povzbuzující vzpruhu pro slabé a unavené srdce. Užívají se při nízké výkonnosti, dušnosti nebo poruchách srdečního rytmu při tělesné zátěži. Hloh rovněž snižuje vysoký krevní tlak.

Životospráva ověřená staletími – střídmost a tělesná námaha

Nejen naše babičky či prababičky, ale už i ve starém Řecku dobře věděli, že zdravé srdce i celé tělo pomůže udržet střídmost v jídle a dostatek pohybu. Takřka odvěkou moudrost dokládají přísloví nejrůznějších národů, která se někdy připisují legendárním starověkým lékařům, řeckému Hippokratovi a arabskému Avicennovi.

Chceš udržet své zdraví? Nejez do sytosti a nelekej se námahy. Hippokrates

Kde se mnoho pije, žere, tam otvára nemoc dvere. Slovenské přísloví

Kdo zanechal tělesných cvičení, často churaví, neboť síla jeho orgánů následkem nedostatku pohybu slábne. Avicenna

Kdo chce spáti sladce, ať večeří krátce. Francouzské přísloví

Střídmý v jídle, sám sobě lékařem. Latinské přísloví

Je lépe jeden pohár navíc zaplatit než vypít. Švýcarské přísloví

(vek)

Zdroj:
http://www.fi.edu/learn/heart/healthy/healthy.html
http://bylinky.doktorka.cz http://www.the.cz/citaty/


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ