Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Mobilní telefony třetí generace nevadí pacientům s kardiostimulátorem

Každý pacient s implantovaným kardiostimulátorem dobře ví, že si musí dávat pozor na přístroje vytvářející elektromagnetické pole. Absolutní zákaz vstupu mají tito lidé na vyšetření magnetickou rezonancí, musí se vyhýbat i méně obvyklým zařízením v elektrárnách a podobně. To jsou všechno ovšem relativně málo časté životní situace. Přístroj, který však používá každý z nás denně a který rovněž vytváří elektromagnetické záření, je náš věrný a nepostradatelný mobilní telefon.

Bezpečné telefony i pro „srdcaře“?

U běžných mobilních telefonů je riziko poškození kardiostimulátoru poměrně malé. Pacientům se doporučuje nenosit mobil v náprsní kapse nad stimulátorem a telefonovat u ucha na protilehlé straně hlavy. Jak je to ale s novými typy telefonů, které umí přenášet vysoké objemy dat a jejichž množství se závratně zvyšuje? Řeč je o telefonech pro sítě třetí generace neboli UMTS (Universal Mobile Telecommunication System). Právě jejich bezpečností ve vztahu ke kardiostimulátorům se zabývala vědecká studie publikovaná v září 2010.

Vědci testovali různé kardiostimulátory implantované celkem stovce pacientů v letech 1990 až 2005. K pokusům byly použity dva typy mobilních telefonů v sítích dvou různých operátorů. Ovlivnění stimulátoru telefonem bylo zkoušeno v pohotovostním režimu mobilu, během navazování spojení a také při přenosu dat. Kardiostimulátory byly před zahájením testování schválně naprogramovány do nejvíce zranitelného režimu.

Z výsledků studie vyplynulo, že v žádném z případů nedošlo k nežádoucímu ovlivnění kardiostimulátoru mobilním telefonem třetí generace. Tyto telefony jsou tedy bezpečné pro pacienty s implantovaným stimulátorem. Vysvětlením je jednak relativně malý vysílací výkon telefonu (0,01 W až 0,25 W) a vysoká přenosová frekvence sítí UMTS (1800 až 2200 Mhz).

(omat)

Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/726466 Každý pacient s implantovaným kardiostimulátorem dobře ví, že si musí dávat pozor na


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ