Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Množství železa v těle odhalí riziko infarktu myokardu

Akutní infarkt myokardu způsobený ucpáním některé z věnčitých tepen aterosklerotickým plátem s následnou poruchou prokrvení srdeční svaloviny poměrně často vede k chirurgickému zákroku na věnčitých tepnách. V rámci prevence tohoto onemocnění odborníci intenzivně zkoumají faktory, které by pomohly předpovědět rizikovost plátu z hlediska infarktu, a napomohly tak co nejvčasnější léčbě.

Stabilní a nestabilní plát

Ne všechny pláty zužující cévy hrozí utržením. Kardiologové rozděluji z tohoto hlediska pláty na stabilní a nestabilní. Nestabilní pláty způsobí přibližně 70 procent srdečních infarktů. Nyní vědci z Mayo kliniky (USA) zjistili, že na nestabilitě plátu se podílí množství železa, které plát obsahuje (pozn.ionty železa jsou mimo jiné klíčovou stavební jednotkou červeného krevního barviva hemoglobinu neseného v červených krvinkách. Bez železa by nebyl možný přenos kyslíku v organismu).

Železo v cévách a infarkt

I cévy mají ve svých stěnách další, své vyživovací cévky, tzv.vasa vasorum. Pokud dojde k ucpávání vasa vasorum plátem, tyto cévky reagují rozšířením nebo růstem a někdy mohou prasknout. Krev z nich vylitá včetně železa v ní se pak podle vědců vestaví do plátu a přispěje k jeho nestabilitě, neboli zvýší riziko jeho utržení a odplavení do srdeční cévy, kterou pak ucpe.

Jak se měří železo v plátech

V rámci studie prokazující vliv železa na stabilitu plátů bylo prozkoumáno 97 vzorků tepen s různě stabilními pláty včetně tepen bez plátů. Po rozdělení na stabilní a nestabilní pláty a normální tepny vědci pomocí trojrozměrného CT zjišťovali množství železa v nich obsaženého. Ukázalo se, že v nestabilních plátech bylo významně více železa než v plátech stabilních. Stěny normálních cév neobsahovaly žádné železo.

Vědci odhadují, že bude trvat pět až deset let, než se podaří vyvinout techniku, která bude jednoduše a snadno zjišťovat množství železa v plátech. Výzkum této problematiky je zatím v počátcích a budou se dále ujasňovat jeho konkrétní přínosy pro diagnostiku a léčbu onemocnění koronárních tepen a rizika infarktu myokardu.

(zak)

Zdroj: http://circ.ahajournals.org/cgi/content/meeting_abstract/122/21_MeetingAbstracts/A19849


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ