Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Méně sezení, více pohybu – a srdce bude spokojené!

Že je pro zdraví srdce zásadní pravidelný pohyb, o tom dnes už nikdo nepochybuje. Podle odborníků je ale stejně tak důležitý čas strávený sezením. Pokud jste totiž v poloze vsedě příliš dlouho, riskujete tím srdeční onemocnění nezávisle na tom, jestli si pak jdete zacvičit.

Sezení srdci neprospívá

Američtí vědci sledovali po dobu 8 let data týkající se zdraví 84 000 mužů ve věku od 45 do 69 let. Výsledky zkoumání byly publikovány v medicínském časopise Circulation: Heart Failure. Ukázaly, že přestože se někteří muži pravidelně oddávali pohybové aktivitě, sezení po dlouhou dobu u nich vedlo ke zvýšenému riziku srdečního selhání. Odborníci tak doplnili doposud platné doporučení „Pro zdraví srdce se více hýbejte!“ o dovětek „A také méně seďte!“.

Hrozí až dvojnásobné riziko

Po vyhodnocení všech nasbíraných dat vědci při této studii zjistili, že:

  • Muži s nejnižší pohybovou aktivitou měli o 52 % vyšší riziko srdečního selhání oproti těm, kteří se „hýbali“ nejvíce, a to nezávisle na čase stráveném sezením.
  • Respondenti, kteří seděli po dobu 5 a více hodin mimo čas strávený v práci, vykazovali o 34 % větší nebezpečí srdečního selhání nehledě na to, jak moc mimo to cvičili.
  • Ti, kteří seděli nejdelší dobu a cvičili nejméně, měli dvojnásobné riziko srdečního selhání v porovnání s těmi, kdo naopak strávili nejméně času sezením a fyzickou aktivitu provozovali nejvíce.

Pozor na selhání

Srdečním selháním lékaři označují stav, kdy srdce ztrácí svou schopnost pracovat jako pumpa vypuzující krev do celého těla. Tkáně tak dostávají méně krve, než potřebují, a trpí proto nedostatkem živin a kyslíku. Následkem je porucha funkcí řady orgánů a v konečném důsledku až smrt. Pravidelným pohybem a omezením sezení je, jak se zdá, možné těmto zdravotním komplikacím v dosti případech předejít.

(veri)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/271518.php


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ