Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Melody dává naději lidem s vrozenými srdečními vadami

U pacientů s vrozenými srdečními vadami není výjimkou, že mají ve dvaceti letech za sebou již několik operací srdce. Každý další zákrok ale bohužel zvyšuje riziko možných komplikací. Nová chlopeň Melody řeší tento problém bez nutnosti velkého operačního zákroku.

Velká zátěž 

Mnoho dospělých s vrozenou vadou se narodilo s poškozenou chlopní plicnice. Díky velkému pokroku v kardiochirurgii je těchto pacientů, kteří se dožívají dospělosti, stále více. Během dětství absolvují několik operací, které mají za cíl obnovit průtok krve plícemi. Ovšem často jsou nutné i další zákroky, během kterých je opakovaně nahrazována vadná chlopeň. To se odborníci snaží změnit.

Šance pro nemocné 

Novou naději přináší právě plicnicová chlopeň Melody, která je aplikována cestou katetru – vyžaduje proto pouze malý zevní zákrok. První chlopeň takto implantoval nedávno v Houstonu dr. C. Huie Lin, specialista na vrozené srdeční vady. Příjemce byl mladý muž, který měl za sebou již tři otevřené operace srdce. Podle lékaře je to obrovská příležitost pro pacienty, kteří již nejsou vhodnými kandidáty na běžnou operaci. Dále může chlopeň pomoci lidem, kteří mají za sebou už klasickou operaci, ale postupně došlo k opětovnému zhoršení vlastnosti chlopně – tedy k jejímu prosakování či zúžení. A co o Melody víme?

  • Chlopeň vytvořená pro pravou část srdce je navržena tak, aby mohla být implantovaná přímo do původní poškozené chlopně.
  • Vyrábí se z vnitřní jugulární žíly krávy a následně se našije na stent.
  • Ten je upevněn na balonkový katetr, který umožní aplikovat chlopeň přes femorální žílu a dostat se tak až na správné místo do plicnice. Nafouknutím balonku dojde k roztažení a uvolnění stentu spolu s novou chlopní.
  • Implantace probíhá uvnitř původně existující chlopně. Díky tomu je možné novou „součástku“ použít i u pacienta, který už za sebou takový zákrok má, a implantovat ji tak uvnitř již existující chlopně Melody.

Na nic nečekat

Podle doktora Lina je stále hodně dospělých s vrozenou srdeční vadou, kteří byli operováni ještě jako děti a bohužel o tom z nějakého důvodu nic nevědí. Začnou se zajímat až v případě zhoršení svého zdravotního stavu v dospělosti (zadýchávání, točení hlavy, palpitace, otoky). Je proto velmi důležité, aby tito pacienti na nic nečekali a vyhledali specialistu pokud možno ještě předtím, než se u nich tyto příznaky objeví.

(cabi)

Zdroj: http://www.news-medical.net/news/20130625/Melody-Transcatheter-Pulmonary-Valve-brings-new-hope-to-congenital-heart-patients.aspx


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ