Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Mast do nosu snižuje riziko infekce po operaci hrudníku

Zní to hodně podivně, ale je to tak. Bakterie, které mohou hrudník po jeho operaci infikovat, totiž často čekají na svoji šanci právě v nose. Stačí potlačení imunity, jakou otevřená operace určitě je, a problémy mohou být na světě.

Infekce hrudní kosti po otevřených operacích hrudníku jsou řídkou, ale závažnou komplikací kardiochirurgie. Už před čtyřiceti lety byla nalezena souvislost mezi těmito infekcemi a přítomností zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus) v nosní dutině. To zaujalo americké vědce a přimělo je ke studiu této souvislosti stejně jako pokusů snížit předoperačně toto riziko. V tom hraje prim antibiotická mast s mupirocinem.

Nepěkná památka na hrudi

Pokud v ráně k infekci dojde, má to neblahé důsledky pro pacienta i lékaře. Rána se hojí déle, ve výjimečných případech může pacienta ohrozit na životě a následkem bývá více znatelná jizva. Pacient je kvůli tomu déle v nemocnici a jeho léčba se prodražuje.

S mastí nebo bez ní?

Vědci prozkoumali 992 operací na otevřeném hrudníku, před kterými nebyla podávána mast (skupina I). Skupina II sestávala z 854 pacientů, kterým byla večer a ráno před operací a dvakrát denně 5 dní po operaci aplikována mast. Všichni pacienti byli v průběhu operace napojeni na mimotělní oběh s membránovým okysličováním krve.

Prevence především

Výsledky výzkumu mluví jasně pro preventivní použití masti. Ve skupině I (neléčení antibiotickou mastí) totiž prodělala pooperační infekci v ráně hrudní kosti téměř tři procenta pacientů. V léčené skupině II infekce zasáhla necelé procento operovaných. Stejné rozdíly byly i u diabetiků.

Z výzkumu vyplývá, že předběžná ochrana aplikací antibiotické masti s mupirocinem do nosu je bezpečná, levná a velmi účinná. A dokáže tímto jednoduchým způsobem snížit počet raných infekcí po rozříznutí hrudní kosti o 66 %.

(zep)

Zdroj:
Intranasal mupirocin reduces sternal wound infection after open heart surgery in diabetics and nondiabetics, Ann Thorac Surg 2001; 71: 1572–1579
http://ats.ctsnetjournals.org/cgi/content/abstract/71/5/1572


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ