Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Lyžování vysoko v horách přináší zvýšené riziko pro kardiaky

Lyžování a další rekreační sporty v místech s vysokou nadmořskou výškou přinášejí zvýšené riziko vzniku srdečního infarktu. A to kvůli nízkým teplotám, nadmořské výšce a nedostatečné klimatizaci po intenzivní fyzické námaze.

Pokud patříte k vášnivým lyžařům a zimním sportovcům, pak byste si měli rozmyslet, kam pojedete lyžovat, a to v případě, že máte vysoký krevní tlak nebo jiné potíže se srdcem. Riziko je nejvyšší během prvních dvou dnů dovolené, uvedl výzkumný tým kardiologů z lékařské univerzity v rakouském Innsbrucku. Výzkum se zaměřil na zkoumání turistů, kteří přijíždějí do tyrolských Alp.

Úrazy, zranění, ale i mnohem víc infarktů!

Každý rok navštíví tyrolské Alpy miliony turistů, kteří se účastní různých zimních sportů – nejčastěji lyžování. Každá ze zimních aktivit s sebou nese riziko úrazu nebo zranění. Uvádí se to v tiskové zprávě Evropské kardiologické společnosti. Zajímavé ovšem je, že neuvěřitelných 40 % z celkového počtu úmrtí v rakouských Alpách představuje náhlé srdeční selhání.

První dva dny jsou nejrizikovější

Studie analyzovala data od 170 pacientů, kteří během zimních sportů utrpěli srdeční infarkt. Až 56 % pacientů dostalo srdeční infarkt během prvních dvou dnů, tedy v době, kdy začíná intenzivní fyzická aktivita. Přitom jen 19 % z nich mělo již diagnostikované srdeční onemocnění. Podle odborníků je to proto, že více než polovina všech lidí má před zimní dovolenou minimální fyzickou aktivitu, alespoň podle doporučení Evropské kardiologické společnosti.

Nadmořská výška je rizikový faktor

Autoři studie dále uvedli, že velmi významným faktorem pro vznik srdečního infarktu je právě nadmořská výška. K srdečním infarktům došlo v průměrné nadmořské výšce 1 350 m n. m. Ta je mnohem větší než průměrná nadmořská výška, ve které pacienti žili a která činila pouhých 170 m n. m. 

Kouření a vysoký cholesterol – další riziko

Vědci také zjistili, že asi 70 % pacientů mělo aspoň dva rizikové faktory pro vznik ischemické choroby srdeční a těmi byly kouření, cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi. Z výše uvedeného vyplývá, že lidé, kteří plánují zimní dovolenou spojenou se zimními sporty, by se měli na zvýšenou fyzickou aktivitu připravit předem, a to pravidelným cvičením. 

(aši)


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ