Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Lidem po infarktu hrozí deprese, která srdci dále škodí

Neustále přibývá lidí, kteří prodělali srdeční infarkt. Díky moderní léčbě tohoto nemocnění, která u nás patří k nejlepším na světě, pacienti v drtivé většině tuto nepříjemnou epizodu přežijí. Americké výzkumy ale zároveň upozorňují, že tyto pacienty může v souvislosti se srdečními potížemi častěji než zdravé lidi zasáhnout deprese.

Deprese srdci ubližuje

Po prodělaném srdečním infarktu postihne depresivní pacienty dvakrát tolik náhlých úmrtí (z jakékoliv příčiny) nebo dalších srdečních problémů než pacienty bez deprese. Bohužel se po srdečním infarktu deprese objevuje u každého pátého člověka. V následujících dvou letech pak v důsledku deprese a stresu přibývá srdečních příhod, jako jsou bušení srdce (palpitace), nepravidelný rytmus (arytmie), potíže s dechem neboli dušnost (zapříčiněná problémy se srdcem, nikoli s plícemi) a také další srdeční infarkt. O depresi po infarktu se pak mluví jako o tzv. spouštěči dalších srdečních příhod. Z výsledků dlouhodobých výzkumů vyplývá, že trvá zhruba šest měsíců, než deprese dosáhne stadia ohrožujícího pacientův život.

Léky proti depresi na vzestupu

Řešením potíží mohou být moderní léky na srdce, které předepíše lékař-kardiolog. Při těžké depresi, jež snižuje kvalitu života pacienta, pak není na škodu navštívit lékaře-psychiatra přímo nebo se poradit se svým kardiologem a nechat se k psychiatrovi doporučit. Moderní léky proti depresi působí přímo na látky tvořené mozkem. Pacienty tyto léky zklidňují, a tím prospívají i srdci.

Pozor na třezalku a léky na hubnutí

Nesmějí se ovšem užívat spolu s léky na hubnutí a třezalkou (třezalkový čaj), protože vedou k život ohrožujícímu serotoninovému syndromu. Právě nadváha nebo obezita ale pacienty se srdečními problémy často obtěžují. Je tedy nadmíru důležité dávat si na tyto nevhodné kombinace léků pozor.

Tato antidepresiva se neužívají ani při těžké cukrovce, epilepsii, krvácivosti, poruše ledvin nebo jater. Nesmějí se také podávat s jinými léky proti depresi ze skupiny IMAO. To vše by vám ale měl objasnit váš ošetřující lékař.

Navíc těmito nemocemi a poruchami naštěstí trpí jen minimum pacientů s infarktem. Se zvládnutím deprese se proto úměrně tomu dvakrát snižuje riziko náhlé smrti z jakékoli příčiny nebo další srdeční příhody.

Pokud tedy trpíte potížemi se srdcem a zároveň se u vás objevují depresivní stavy, neváhejte vyhledat odborníka. Může vám dobře pomoci.

(ercp)

Zdroj: Psychosomatic Medicine, November/December 2004; vol 66: pp 814–822.


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ