Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Letní desatero největších zdravotních rizik

Horké dny představují pro skupinu pacientů s kardiovaskulárním onemocněním výrazně větší zátěž ve srovnání s běžnou populací. Kolapsové stavy, dehydratace a zvýšené riziko infarktu myokardu však nejsou jedinými hrozbami, kterým musí tito pacienti čelit.

Léto využíváme především k odpočinku, více sportujeme a cestujeme. Tyto aktivity nás však ve zvýšené míře vystavují specifickým rizikům pro naše zdraví, která nemusí být na první pohled patrná.

  1. Rakovina kůže
  2. Rakovina kůže je nejčastějším typem rakoviny. Každoročně je v České republice diagnostikováno okolo 19 000 nových případů. Pokud je rakovina kůže včas zachycena, jsou šance na její vyléčení dobré. Sami se můžete proti prvnímu stadiu rakoviny kůže chránit samovyšetřením, pravidelnými kontrolami u dermatologa, používáním opalovacích krémů s dostatečně vysokým UV faktorem a omezením pobytu na přímém slunci přes polední hodiny.

  3. Úžeh a úpal
  4. Úžeh představuje závažný zdravotní problém a v nejextrémnější podobě může přímo ohrožovat pacientův život. V případě úžehu významně vzrůstá teplota lidského těla. Základní příznaky úžehu zahrnují:
    • zmatenost,
    • krátké a rychlé dýchání,
    • zastavení pocení,
    • zrychlený pulz.

    Máte-li ve svém okolí někoho, kdo vykazuje tyto příznaky, ihned volejte pohotovost.

  5. Otravy způsobené jídlem
  6. V létě se potraviny kazí rychleji. Dochází k pomnožení bakterií a výrazně vzrůstá riziko nákazy salmonelózou a dalšími infekčními chorobami zažívacího traktu. Při konzumaci potravin proto dbejte na jejich vhodnou tepelnou úpravu a skladování.

  7. Poškození zraku
  8. Je známo, že UV paprsky obsažené ve slunečním záření mohou poškozovat váš zrak. Za slunečných dní proto dbejte na patřičnou ochranu očí. K tomuto účelu vybírejte kvalitní sluneční brýle s odpovídajícím UV filtrem. Pozor na levné napodobeniny! Nošením slunečních brýlí bez UV filtru vystavujete své zornice zvýšené expozici UV záření, neboť se otevřou více, než by odpovídalo okolnímu světelnému prostředí, a propustí do oka více UV paprsků.

  9. Nehody spojené s řízením motorových vozidel
  10. Riziko dopravních nehod můžete výrazně snížit, pokud budete dodržovat následující jednoduchá pravidla:
    • Před jízdou nikdy nepijte alkohol.
    • Dodržujte rozumnou délku každodenní ujeté vzdálenosti.
    • Zařazujte pravidelné přestávky.
    • Nikdy neřiďte po půlnoci.

  11. Utonutí
  12. Prevence letních tragických utonutí a úrazů způsobených při skocích do vody zahrnuje stálý dohled, dodržování pravidel bezpečného pobytu ve vodě i v jejím okolí, a to zejména u dětí.

  13. Dehydratace
  14. K dehydrataci může během letních veder dojít velmi rychle. Mějte proto na paměti, že je potřeba mít k dispozici dostatečné množství vody, kdykoliv budete delší dobu vystaveni nadměrnému horku. Vodu mějte vždy při ruce v kabelce či v autě.

  15. Bodnutí a infekční nemoci přenášené hmyzem
  16. Po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm hrozí rozvoj potenciálně závažných alergických reakcí. Bez rizika není ani houbaření a delší pobyt v přírodě v endemických oblastech se zvýšeným výskytem infikovaných klíšťat, která přenášejí klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Používáním účinných repelentů a vhodného oblečení lze riziko nákazy výrazně snížit.

  17. Nechráněný sexuální styk
  18. S létem se pojí doba nezávazných románků a milostných vzplanutí. Zatímco spontánnost je u letních románků nepochybně vzrušující, rizika sexuálně přenosných chorob, včetně HIV, jsou velmi reálná. Předtím, než váš letní flirt pokročí do další fáze, řiďte se základními zásadami bezpečného sexu.

  19. Zranění spojená s manipulací s otevřeným ohněm
  20. Se vzrůstající oblibou venkovního grilování rostou i rizika zranění. Při jakékoliv manipulaci s otevřeným ohněm je potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla a dávat pozor především na děti.

(hkh)

Zdroj:
http://longevity.about.com/od/longevityboosters/tp/summer_risks.htm
http://www.uzis.cz/publikace/novotvary-2008


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ