Novinky
Kdy dětem hrozí srdeční infarkt
Infarkt myokardu je život ohrožující stav. Postihuje především dospělé, ale může se vyskytnout i u dětí a dospívajících. Riziko vzniku je přitom vyšší u těch dětí, které trpí potížemi, jež vám představíme v následujícím článku.
Srdce s jizvami
Akutní infarkt myokardu je v dětství a dospívání vzácný. Dospělí k němu mohou dospět vinou onemocnění koronárních (věnčitých) tepen z celoživotního ukládání škodlivých látek v cévách, což způsobuje mimo jiné trombózu. U dětí je příčinou nejčastěji akutně probíhající zánětlivé onemocnění koronárních tepen nebo anomální odstup levé věnčité tepny. Může dojít i k nitroděložnímu infarktu myokardu, často ve spojení se zúžením věnčitých tepen. A jaký je průběh?
- Při srdečním infarktu je postižena svalovina srdce – není dostatečně zásobována kyslíkem a odumírá.
- V pokročilém stadiu selhává cirkulace krve v těle a nastupuje bezvědomí.
- Poté dochází ke kardiovaskulárnímu kolapsu až k zástavě srdce.
Kdy jsou děti v ohrožení
Dvěma hlavními příčinami akutního infarktu myokardu u dětí jsou anomální odstup levé věnčité tepny z plicní tepny (ALCAPA) a Kawasakiho nemoc. Kojenci se syndromem ALCAPA jsou podráždění, dušní, mají zvýšený tep, potí se a zvrací při krmení. Levá věnčitá tepna nezásobuje svalovinu levé komory, ale vstupuje do plicní tepny. U Kawasakiho nemoci není dosud objasněná přesná příčina vzniku. Postihuje všechny vrstvy srdeční tkáně a vzniká následkem nadměrné aktivace imunitního systému. Od zavedení podávání gama-globulinu nitrožilně v rámci standardní léčby Kawasakiho choroby se výskyt akutního infarktu myokardu snížil. Atypické zapojení věnčité tepny se vyskytuje u 15–25 % dětí s Kawasakiho chorobou.
Další rizikové faktory
Byly popsány další, vzácněji se vyskytující příčiny, které zvyšují riziko infarktu u dětí:
- vrozené vady tepen odstupujících ze srdce,
- poruchy struktury, zúžení či abnormální tvar koronární tepny,
- náhlá smrt – hrozí hlavně u aktivních sportovců s abnormálním průběhem levé koronární artérie,
- koronární nedostatečnost u pacientů s Marfanovým syndromem a Takayasuovou arteritidou,
- prožití traumatu,
- intoxikace kokainem,
- zrychlená koronární ateroskleróza,
- rychle probíhající koronární cévní onemocnění spojené s chronickou chorobou nebo selháním ledvin,
- po léčbě rakoviny u dětí,
- zánětlivé stavy, jako je virová myokarditida a systémový lupus erythematodes,
- srpkovitá anémie,
- protrombotické vady,
- koronární spazmus u dospívajících,
- komplikace kardiomyopatie.
Dobré prognózy
Akutní infarkt myokardu postihuje i malou podmnožinu dětí s rizikem náhlé srdeční smrti (smrt z kardiálních příčin, která nastane maximálně do 24 hodin od objevení se prvních příznaků). Úmrtnost závisí na příčině, rychlosti diagnózy a dostupnosti terapeutických zásahů. Zatímco dospělí, kteří prodělali infarkt myokardu, mají riziko vzniku určitých druhotných onemocnění, u dětí to nebylo prokázáno. Včasná diagnostika pomocí echokardiografie a moderní chirurgické techniky výrazně zlepšují prognózu malých pacientů.
Jak žít po infarktu
Všichni pacienti by měli absolvovat zátěžové testy ve vhodném věku, aby se mohl vytvořit odpovídající léčebný plán. Dlouhodobé omezení fyzické aktivity včetně účasti na sportovních soutěžích závisí na tom, zda nedostatečné zásobování myokardu kyslíkem nastává v klidu, nebo až během aktivity. Jinak nejsou po úspěšném chirurgickém obnovení průtoku s příslušným klinickým zlepšením nutná žádná dietní opatření.
(bri)
Zdroj: http://emedicine.medscape.com/article/897453-overview#showall