Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Kardiostimulátor oslaví půl století existence

První kardiostimulátor byl v Čechách zaveden v roce 1962 a během následujících deseti let došlo k obrovskému rozmachu ve využití kardiostimulátorů u pacientů s poruchami srdečního rytmu. Kardiostimulátor je zjednodušeně přístroj (umístěný přímo v těle pacienta), který vydává, kdykoli je to nutné, elektrické impulsy. Ty potom podporují správné stahování srdečního svalu.

Jen v ČR žije kolem 100 tisíc lidí s kardiostimulátorem. V současnosti u nás pracuje celkem 38 kardiostimulačních center a každý rok je nově implantováno přes 6 tisíc kardiostimulátorů.

Několik zajímavých „kardiostimulačních“ historických mezníků:

  1. V roce 1889 publikoval jako první pan McWilliam v časopise British Medical Journal vynález zařízení, kterým by se mohla vyvolat srdeční činnost v nečinném srdci.

  2. První přenosný kardiostimulátor zkonstruoval australský lékař Mark Lidwell roku 1928.

  3. Pojmenování kardiostimulátoru dal americký doktor Albert Hyman, který svůj první přístroj s kardiostimulačním efektem nazval artificial pacemaker (pacemaker – PM) a tak mu říkají kardiologové doposud.

  4. Vynález tranzistorů přinesl obrovské možnosti v miniaturizaci kardiostimulátorů a jejich implantovatelnosti do těla pacienta.

  5. První implantace kardiostimulátoru (neboli pacemakeru, PM) na světě se uskutečnila v roce 1958 ve švédském Stockholmu.

  6. První implantace kardiostimulátoru ve střední a východní Evropě se uskutečnila v pražských výzkumných ústavech (předchůdci IKEMu) už v roce 1962.

  7. Švédové přispěli unikátním systémem dobíjení kardiostimulátoru. Ten spočíval v bezdotykovém zevním dobíjení. Toto dobíjení se ale muselo uskutečňovat každých 12 hodin, což bylo velmi nepraktické.

  8. Externí (zevní) způsob dobíjení byl postupně nahrazen praktickými bateriemi, které jsou miniaturní a umístěny jsou přímo v kardiostimulátoru. Jsou také celkově spolehlivější a jejich životnost je až několik let.

  9. Zatímco původní PM měl velké rozměry (včetně baterie), dnešní kardiostimulátory jsou miniaturní přístroje, které obsahují počítačové čipy a umožňují přizpůsobit stimulaci srdce potřebám organismu a také různým druhům poruch srdečního rytmu.

Teprve posledních padesát let tedy umí lékaři ovládat tlukot srdce a prodloužit tak některým pacientům život i o desítky let. Jsou však zásady, které by měl každý uživatel kardiostimulátoru dodržovat ve vlastním zájmu (článek). A to proto, aby se mohl každý z nich na svém prodloužení života aktivně podílet.

(jnl)

Zdroj: www.novinky.cz http://technet.idnes.cz/srdce-na-baterky-od-zabich-stehynek-ke-kardiostimulatoru-pzz-/tec_technika.asp?c=A080213_213237_tec_technika_pka


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ