Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Kardiochirurg prof. MUDr. Jan Navrátil by se letos dožil 101 roku

Několik Čechů se proslavilo celosvětově. Patří k nim i profesor Jan Navrátil, jemuž by letos v lednu byl 101 rok. Narodil se 26. 1. 1909 v rakouském Melku v rodině českého finančního úředníka. Vystudoval v ČR reálné gymnázium a v roce 1934 Masarykovu univerzitu v Brně.

Od neurochirurgie ke kardiochirurgii

Po válce nejdříve založil na brněnské chirurgické klinice neurochirurgické oddělení, ale o pár let později se, již jako přednosta II. chirurgické kliniky brněnské lékařské fakulty, začal systematicky věnovat kardiochirurgii. Profesorem se Jan Navrátil stal již v roce 1954.

Začátky operací srdce

První operaci srdce provedl Jan Navrátil rok předtím. Na bijícím srdci („zavřenou cestou“) rozrušil srůsty na mitrální chlopni. Tehdy nebylo možné provést zákrok jinak, neboť ještě neexistoval mimotělní oběh. První operaci na zastaveném srdci („otevřená operace“) provedl až roku 1956, ale i tak to musel stihnout přibližně do pěti minut, protože ještě stále nebyl k dispozici mimotělní oběh. Díky podchlazení těla pacientky získal dvě minuty k dobru a úspěšně uzavřel zkrat v přepážce mezi srdečními síněmi.

Rozvoj srdeční operativy

Do konce roku 1957 pak prof. Navrátil provedl kolem tří set takových operací a o rok později, když se mu spolu s kolegy podařilo vyvinout vlastní verzi mimotělního oběhu, úspěšně odstranil nádor rostoucí v srdci. Za tento, tenkrát „husarský kousek“ byl odměněn Řádem práce, i když členem KSČ nebyl. Jako první v Československu a jeden z prvních v Evropě také voperoval umělou chlopeň.

Evropské renomé

Šikovnosti našeho chirurga si nemohli nevšimnout za hranicemi. Roku 1966 mu bylo nabídnuto místo profesora lékařské fakulty a přednosty její II. chirurgické kliniky ve Vídni. Přes počáteční nesouhlas strany i naší univerzity nakonec prof. Navrátil mohl na Vídeňskou univerzitu nastoupit.

Ztracen (pro ČSSR) vinou normalizace

Ačkoli původně prof. Navrátil na emigraci nepomýšlel, normalizace v 70. letech přeťala možnosti spolupráce brněnské a vídeňské fakulty a náš významný kardiochirurg se rozhodl pro práci ve Vídni. Zde dále rozvíjel operace srdce včetně operací dětí a pak hlavně výzkum v oblasti kardiochirurgie. Zemřel ve Vídni v červnu 1992.

(zak)

Zdroj:
http://www.financnici.cz/jan-navratil
http://www.muni.cz/research/publications/207032/

Zdroj obrázku: Cor Vasa 2009;51(1)


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ