Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Jsou infarkty častější o Vánocích?

O Vánocích a na Nový rok máme vyšší šanci onemocnět srdečními chorobami, infarkt myokardu nevyjímaje. Naznačuje to řada studií. Proč tomu tak je a můžeme se nějak bránit?

Výskyt infarktů myokardu končících smrtí bývá vyšší v období zimních dovolených, zejména pak o Vánocích a na Nový rok. Vědci jsou tímto objevem značně znepokojeni. Příčiny totiž nejsou ještě zcela objasněny. Z mnohého se lze ale snadno poučit.

Rizikové faktory versus spouštěcí momenty

Lékaři už velmi dobře znají rizikové faktory, které mohou způsobit srdeční onemocnění. Řada z nich je všeobecně známa – vysoký krevní tlak, obezita, kouření, cukrovka, nedostatek pohybu, vysoká hladina cholesterolu a věk. V současné době však lékaři poznávají, že existují i rizikové momenty, takzvané spouštěče, kdy se u jedince s přítomným rizikem nemoc opravdu projeví. Takovým momentem je například i roční období.

Role počasí

Chladné počasí představuje pro srdce vyšší zátěž. Krevní cévy se v zimě stahují, zvyšuje se tak krevní tlak a objem krve u srdce stoupá. Přidá-li se k chladnému počasí fyzická zátěž, může být zaděláno na infarkt. Však také zdravotníci zaznamenali jeho vyšší výskyt u lidí, kteří odhazovali lopatou sníh. To však nevysvětluje, proč je nejvyšší výskyt srdečních příhod právě v období Vánoc a Nového roku. A to i v oblastech s celoročně teplým podnebím.

Nekažme si prázdniny

Jednou z možných příčin bývá v případě počínajících problémů ponechání návštěvy lékaře „na potom“. Zejména u těch, kteří na Vánoce cestují za svými rodinami, je odkládání návštěvy zdravotnického zařízení běžné, což může být velmi nebezpečné.

Stres a alkohol

Mezi další možné příčiny patří emoční stres během vánočního období, ale také nadměrná konzumace potravin, zejména alkoholu. Když se k tomu přidá přerušení sportovních aktivit o prázdninách a přílišné solení, může to být pro již oslabené srdce fatální.

Prevence prázdninových infarktů

  • Vyhněte se extrémně nízkým teplotám. Teple se oblékejte a nezůstávejte dlouho venku, zejména se vyvarujte nadměrné fyzické zátěže.
  • Nepřetěžujte se. Minimalizujte stres, nerozčilujte se, prostě se prázdninově nalaďte.
  • Buďte vybíraví. Pečlivě volte, která dobrota vám udělá skutečně dobře. Pozor na přebytečnou sůl.
  • Zvažte očkování proti chřipce. Infekce a horečka představují další zátěž na srdce.
  • Dýchejte čerstvý vzduch. Větrejte.
  • Neváhejte se obrátit o pomoc. Pokud cítíte bolest na hrudi či slabost, neodkládejte návštěvu lékaře nebo si pomoc přímo přivolejte.

Zdroj: http://www.webmd.com/heart/features/the-truth-behind-more-holiday-heart-attacks
Kam K.: Pravdivá fakta o častějších infarktech během dovolených.


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ