Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Jak přežít advent: 5 tipů pro zdraví vašeho srdce

Adventní období bylo v dřívějších dobách symbolem pohody, relaxace a rodinných setkání. V dnešním uspěchaném světě je předvánoční čas spíše symbolem stresu. Obzvláště pro jedince s onemocněním srdce a cév tak advent chystá mnoho nebezpečných nástrah. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým vánoční období prožijete ve zdraví.

1. Přestaňte kouřit

Kouření ucpává cévy a způsobuje infarkt. To je všeobecně známá věc. Předvánoční stres a kuřácký návyk ale opravdu nejdou dohromady. Důkazem je fakt, že v adventním období se častěji objevují kolapsy způsobené infarktem či cévní mozkovou příhodou. Pokud přestanete kouřit, výrazně ulevíte svému srdci. Na oplátku se vám odvděčí tím, že vás podrží i ve vypjatých situacích, jako je kupříkladu čekání v nekonečné frontě při nákupu dárků.

2. Pohybem ku zdraví

Advent je také obdobím koncertů a tanečních plesů. Neváhejte, nazujte si taneční boty a vyrazte na parket. Pravidelným pohybem svému srdci výrazně prospějete. Za každou protančenou kalorii navíc vám vaše tělo jistě poděkuje. Pokud nejste příznivci tance, můžete chodit na pravidelné procházky. Zasněžená příroda nebo prostředí vánočních trhů vám pomůžou přijít na zcela jiné myšlenky.

3. Jezte zdravěji

Většina z nás si nedokáže Vánoce představit bez bramborového salátu a smaženého kapra či klobásy. Lidé s onemocněním srdce a cév by si však měli dávat pozor na nadbytečný příjem tuků. I klasické vánoční recepty však mohou mít svoje zdravější varianty. Místo smaženého kapra tak můžete připravit grilovanou či pečenou rybu a majonézu v bramborovém salátu můžete nahradit zdravějším bílým jogurtem. Ryba by však na svátečním stole rozhodně chybět neměla. Obzvláště losos obsahuje vysoké množství nenasycených omega3-mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví kardiovaskulárního aparátu.

4. Alkohol s mírou

Vánoční večírky mohou být někdy velmi bujaré. Je pravdou, že malé množství alkoholu prospívá srdci i cévám. Na druhou stranu dokáže vypitá láhev vína a několik panáků k tomu našemu organismu značně přitížit. Jaké je tedy bezpečné množství alkoholu? Pro muže dvě skleničky a pro ženy jedna sklenička alkoholu. Tou pomyslnou sklenicí mají lékaři na mysli 1/2 litru dvanáctistupňového piva, 2 dcl vína nebo 1 „panák“ tvrdého alkoholu.

5. Uvolněte se, prosím

Advent je obdobím, kdy se máme na chvíli zastavit a odpočinout si. Stres v práci a honba za nákupem dárků nás však uvrhují do spárů nezdravého chování. Výsledkem může být více vykouřených cigaret a spotřebovaných lahví alkoholu. Zapomeňte alespoň na moment na všechen ten stres, uvelebte se v teple domova, pusťte si oblíbený film, otevřete si láhev dobrého kvalitního vína nebo vyrazte s rodinou na výlet. Vždyť advent má být svátek klidu a lásky, a ne nejbláznivějším obdobím na konci roku.

(holi)

Zdroj: http://www.bhf.org.uk/heart-health/prevention/heart-healthy-christmas-tips.aspx


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ