Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Infarkt na dovolené: je častější, než si myslíte

Krach cestovní kanceláře, ztracená zavazadla, zmeškaný let nebo zrušená rezervace ubytování – to jsou jen některé z častých „infarktových“ situací, které vás mohou na dovolené potkat. I když se jim vyhnete, stále ještě není vyhráno. Dovolenkové aktivity jsou často spojeny se zvýšenou fyzickou a psychickou zátěží. Ne náhodou patří akutní koronární syndromy společně s úrazy a utonutím k nejčastějším příčinám úmrtí na dovolené.

Výskyt srdečních příhod v průběhu dovolené se stal i námětem vědeckého zkoumání. Lékaři se snaží pojmenovat rizikové faktory, které ke vzniku infarktu na dovolené mohou přispívat. Kromě obvyklých kardiovaskulárních rizik (věk, pohlaví, výskyt srdečních onemocnění v rodině, kouření, vysoký tlak, zvýšená hladina cholesterolu, …) jsou za možné spouštěče srdečních příhod považovány i aktivity a situace spojené se samotnou dovolenou:

  • ubytování,
  • adaptace na neznámé prostředí a kulturu,
  • způsob přepravy,
  • počasí, extrémní teploty,
  • plánování na poslední chvíli,
  • stres z nenaplněného očekávání,
  • zvýšená konzumace potravin a alkoholu.

Cestujte hromadně

U osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem může být pro vznik infarktu myokardu rizikové cestování na dovolenou automobilem. Vysvětlením je stres z dopravních zácp a omezení a nedostatečný pohybový a pitný režim. Ostatní typy transportu jsou z tohoto pohledu bezpečnější. I ony však mají svá rizika. Při cestách letadlem trvajících déle než 8 hodin existuje díky dlouhému pobytu ve strnulé poloze, dehydrataci a nižšímu obsahu kyslíku v kabině také zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod.

K základním preventivním opatřením při cestování na delší vzdálenosti patří pravidelné zastávky nebo podnikání krátkých procházek uličkou (např. na toaletu) a dostatečná konzumace nealkoholických nápojů.

Ubytujte se pohodlně

Důležitým faktorem je i samotné ubytování. Dovolená ve stanu nebo karavanu může představovat vyšší riziko než pobyt v hotelu. To vědci vysvětlují opět stresem způsobeným sníženým pohodlím a nedostatkem soukromí. Volba optimálního způsobu ubytování ovšem závisí na individuálních potřebách a zvyklostech. Snadno si představit situaci, kdy je luxusní hotel pro „baťůžkáře“ více stresujícím prostředím než oblíbený kemp.

Pozor na první dny

Ze statistik vyplývá, že k infarktu nejčastěji dochází v průběhu prvních dvou dnů dovolené. S prodlužující se dovolenou má riziko jeho vzniku klesající tendenci. Důležitá je i denní doba. K infarktům dochází typicky v ranních hodinách, v průběhu dne jejich výskyt naopak klesá, v noci je nejnižší.

Dovolená pomáhá

Dovolená je obvykle obdobím, kdy chceme hodit starosti všedních dnů za hlavu. I když se nám to v případě rizika srdeční příhody nemusí ideálně podařit, dovolená má svůj význam. Řadě vědeckých studií se podařilo dokázat, že dovolená spojená s odpočinkem a relaxací riziko infarktu myokardu z dlouhodobého pohledu snižuje. Užijte se proto svoji dovolenou a dopřejte při ní odpočinek i svému srdci. Šťastnou cestu.

(raf)

Zdroj:
Kop W. J., Vingerhoets A., Kruithof G. J., Gottdiener J. S. Risk factors for myocardial infarction during vacation travel. Psychosom Med 2003; 65: 396–401.
http://heartdisease.about.com/lw/Health-Medicine/Conditions-and-diseases/Traveling-and-Heart-Attacks-How-Traveling-Can-Increase-the-Risk-of-Heart-Attack.htm


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ