Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

I s nemocným srdcem můžete cestovat

Představa, že lidé po srdeční příhodě už musí navždy zůstat doma a chodit na procházky tak maximálně do areálu nejbližší nemocnice, už dávno není pravdivá. I s nemocí srdce si můžete užívat cestování. Je však důležité znát hranice svých možností a vědět, co dělat v případě nouze.

Bez léků nikam nejezděte

Pokud jste sledováni pro aterosklerózu a s ní spojenou ischemickou chorobu srdeční, měli byste vědět, zda vaše poslední vyšetření jsou v pořádku. Jestliže jste v posledním roce měli zátěžový test s dobrým výsledkem, nebo jste dokonce měli vyšetřenu průchodnost věnčitých tepen srdce katetrizačně s příznivým nálezem, nemusíte se při cestování cítit ohroženi. Podmínkou je ovšem pravidelné užívání předepsaných léků i během dovolené.

Nejdřív odpočinek, pak cesta

Cestování by nemělo být problémem ani v případě, že jste v posledních šesti měsících podstoupili úspěšný zákrok na věnčitých tepnách (operační by-pass, katetrizační angioplastiku nebo stent). Tak jako po každém invazivním zákroku byste neměli podnikat delší cestu dříve než dva týdny od výkonu a samozřejmě nikdy bez svolení lékaře.

Rizika konzultujte s lékařem

Pokud trpíte chronickým městnavým srdečním selháním nebo poruchou srdečního rytmu, mělo by být vaše onemocnění dobře kompenzované léky a měli byste být v dlouhodobě stabilizovaném stavu. V případě, že kromě nemocného srdce máte i jinou přidruženou nemoc, například cukrovku, vždy konzultujte vhodnost cestování se svým lékařem. Další rizikové faktory v kombinaci se srdečním onemocněním jsou kouření, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, obezita a věk nad 65 let.

Buďte na cestu připraveni

Při cestě do zahraničí byste s sebou měli mít lékařskou zprávu s posledními výsledky a diagnózami, EKG záznam, seznam svých léků včetně dávkování, kopie operačních protokolů (pokud jste po operaci srdce) a telefonní kontakt na praktického lékaře a ošetřujícího kardiologa. V případě, že máte implantovaný kardiostimulátor nebo kardioverter-defibrilátor, potom s sebou nezapomeňte vzít průkazku pacienta nebo výpis z poslední pravidelné kontroly přístroje.

Rozhodně nezapomeňte na cestovní zdravotní pojištění a zjistěte si kontakty na zdravotnické zařízení v místě, kam cestujete. Potom už si v klidu užijte dovolenou, protože zejména psychický stres může průběh srdečního onemocnění výrazně zhoršit.

(omat)

Zdroj: http://www.medtogo.com/traveling-with-heart-disease.html


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ