Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

I o umělé srdce je třeba dobře pečovat

Vady srdečních chlopní jsou celoživotním handicapem. Postižený ale nemusí mít až do vysokého stáří žádné potíže. O to pak může být srdeční selhání dramatičtější. A skončit třeba i operací chlopně.

Pokud je náhrada původní srdeční chlopně za tu umělou i váš případ, víte, že po operaci je nutné dodržovat určitá pravidla:

  • Užívejte předepsané léky.

  • Pravidelně navštěvujte svého kardiologa – preventivní prohlídky jsou důležité pro zjištění případného zhoršení vašeho zdravotního stavu.

  • Poraďte se s lékařem o vhodných fyzických aktivitách.

  • Navštivte svého lékaře vždy, pokud se zhorší příznaky vaší choroby nebo pokud se objeví některé nové příznaky.

  • Vyhledejte zdravotní pomoc při rozvinutí příznaků tzv. endokarditidy. Jde o zánět blány pokrývající vnitřek srdeční dutiny. Mezi příznaky nemoci patří horečka, zimnice, bolesti svalů, noční pocení, dýchací potíže, únava či vyčerpanost, slabost, červené skvrny na dlaních a ploskách, otoky nohou a břicha.

  • O umělé srdeční chlopni nebo prodělané endokarditidě řekněte také svému stomatologovi, popřípadě dalším ošetřujícím lékařům. Měli by vám pak před každým chirurgickým či zubním zákrokem podat antibiotika. Ta zamezí vstupu bakterií do krevního oběhu a jejich usazení na umělé náhradě či jinak změněné chlopni.

Život po operaci srdce

Pokud máte umělou srdeční chlopeň teprve chvíli, možná si pokládáte otázku ohledně dalšího života. Bude stejný jako předtím? V první fázi je doporučená rehabilitace pro znovunabrání sil. Pak už je důležité zapojení se do normálního života. Při únavě a bušení srdce se dá vždy zpomalit tempo. Do nemohoucího nemocného se ale není třeba situovat.

Práce:

Zda je nemocný schopen pracovat jako před operací, závisí především na pacientových subjektivních pocitech, na výsledcích vyšetření a také na druhu vykonávaného zaměstnání.

Stravovací návyky:

Strava po operaci by měla být lehčí, bohatá na ovoce a zeleninu, bílé maso, ryby a celozrnné výrobky. Kouření, i pasivní, je nutné vyloučit. Alkoholu je lepší se vyhýbat, vypít lze denně maximálně 2 dl červeného vína nebo sklenici piva.

Léky:

Léky na vysoký krevní tlak, cukrovku a cholesterol je třeba brát stejně jako před operací.

Život s umělou srdeční chlopní může být stejně kvalitní jako před operací. Záleží jen na vás, jak si své nové srdce budete hýčkat.

(eleo)

Zdroj: http://www.nhlbi.nih.gov/health/dci/Diseases/hvd/hvd_all.html


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ