Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Fonendoskop na vymření?

V dnešní medicíně se lékaři prakticky již neobejdou bez řady složitých přístrojů, které mnohdy umí vytvořit zcela realistické trojrozměrné obrazy z nitra našeho těla. Jakou roli pak může hrát při určování diagnózy pomůcka tak jednoduchá, jako je fonendoskop?

Začalo to dřevem

První stetoskop sestavil v roce 1816 Laennec a využil ho namísto přímého poslechu uchem na hrudníku pacienta k poslechu srdečních ozev. Tento fonendoskop byl vyroben z dřevěného válce a naprosto se nepodobal dnešním sluchátkům, která lékaři běžně používají. V průběhu 19. století se fonendoskop dále vyvíjel a zvyšovalo se také jeho využití.

Předchůdce ultrazvuku

Poslech srdečních zvuků (a nejen jich) fonendoskopem se postupně stal naprosto základním vyšetřením, bez kterého nebylo vyšetření pacienta vůbec myslitelné. Až do vynálezu ultrazvuku s možností neinvazivně zobrazit srdce byli kardiologové na svých uších při stanovení správné diagnózy zcela závislí.

Dnes si naopak nedokážeme představit přesnou diagnostiku srdečních nemocí bez echokardiografie, rentgenu a magnetické rezonance, zatímco tradiční poslech sehrává pouze pomocnou a hrubě orientační roli. Nicméně i fonendoskop se dále vyvíjí.

Inovace staré pomůcky

Kromě mnoha modelů klasických stetoskopů různých tvarů a provedení existují i moderní elektronické fonendoskopy, které umí srdeční zvuky zesilovat, a navíc filtrovat rušivé frekvence. Některé dokonce umí i zvuky zaznamenat a následně buď přehrát, anebo přeposlat do počítače k další analýze. Kapitolou samou pro sebe je výuka studentů medicíny k poslechu srdečních zvuků, kde právě elektronické stetoskopy mohou být velkým pomocníkem. To však neznamená, že klasický fonendoskop patří do starého železa. Vědci provedli srovnávací studii a zjistili, že při diagnostice srdečních chorob nebyl významný rozdíl mezi lékaři užívajícími konvenční a elektronický fonendoskop.

Do budoucna tak jistě tato tradiční pomůcka z ordinací lékařů nezmizí. Přestože existuje mnoho moderních pomocných zobrazovacích metod, mezi nejrychlejší, nejlevnější a nejdostupnější vyšetření patří stále právě poslech pacienta stetoskopem.

(omat)

Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/734663_6


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ