Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Eskymáci díky konzumaci ryb nevědí, co je infarkt myokardu

Rybí maso má řadu blahodárných účinků na lidský organismus. V naší zeměpisné poloze nepatří ryby k běžnému jídelníčku průměrných českých domácností a smažený kapr o Vánocích je mnohde jediným rybím pokrmem za celý rok. Abychom měli o důvod víc jíst ryby ve větším množství, přišli vědci s novými fakty o pozitivních účincích rybích tuků.

Ryby na talíři častěji než jednou ročně

Složky zodpovědné za příznivý efekt rybích jídel se nazývají složitě – omega3-polynenasycené mastné kyseliny (PUFA). První poznatky o nich sahají přibližně 40 let zpátky do minulosti, kdy se vědci začali zajímat, proč Eskymáci tak vzácně prodělávají infarkt myokardu. Tehdy byly objeveny tyto specifické mastné kyseliny z ryb, které Eskymáci konzumují ve velkém. Postupně bylo zjištěno, že pozitivně ovlivňují oběhový, zažívací, nervový a imunitní systém lidského těla.

Vědecký článek uveřejněný v posledním čísle (12/2010) Journal of Cardiovascular Translational Research přináší shrnutí dosavadních poznatků o vlivu omega3-PUFA na srdeční rytmus. Z epidemiologických studií bylo již dříve patrné, že tyto látky snižují pravděpodobnost vzniku poruch srdečního rytmu a s tím spojeného rizika náhlé srdeční smrti.

Mastné kyseliny ovlivňují iontové kanály

Lékaři se proto zaměřili na to, jakým způsobem omega3-PUFA ovlivňují přesun důležitých iontů v srdečních buňkách. Bylo zjištěno, že rybí mastné kyseliny dokážou ovlivnit iontové kanály pro vápník, sodík a draslík. Zejména tyto prvky se podílejí na vzniku srdečního rytmu a dosud používané léky proti poruchám srdečního rytmu fungují právě na principu ovlivňování těchto iontových kanálů.

Omega3-PUFA by tedy mohly být užity jako efektivní a bezpečný lék proti poruchám srdečního rytmu. K jejich medicínskému využití v této indikaci je však ještě dlouhá cesta. Zatím se musíme spokojit s pocitem, že při konzumaci ryb děláme něco pro své zdraví. A na další rybu na talíři nemusíme nutně čekat až do příštích Vánoc.

(omat)

Zdroj: http://www.springerlink.com/content/r40578352p08k322/


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ