Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Do nového roku za zdravým srdcem

Konec roku je čas bilancování a dávání si nových předsevzetí na rok následující. Předsevzetí si mohou dát i kardiaci, ideálně pak taková, která jim pomohou ke zdravějšímu srdci. Přinášíme pět tipů na novoroční předsevzetí, jejichž dodržování vede ke zdravějšímu srdci.

Předsevzetí č. 1 – Přestanu kouřit

Zřeknutí se cigaret patří mezi nejčastější předsevzetí nejen v české populaci, ale dokonce na celém světě. Má vždy několik důvodů. Jednak dochází většinou na počátku roku ke zdražování cigaret, a kuřáci se proto snaží svojí vášně zbavit, nebo ji alespoň radikálně omezit. Další motivací mohou být i zdravotní benefity. Kouření je totiž jeden z hlavních rizikových faktorů aterosklerózy a chorob srdce. Malá rada – pokud chcete přestat kouřit, a nejste si jistí svou vůlí, zkuste nikotinové náplasti nebo požádejte o pomoc svého lékaře.

Předsevzetí č. 2 – Zhubnu

Druhé nejčastější novoroční předsevzetí se týká hubnutí. O Vánocích se totiž většina lidí „spraví“, a proto po Novém roce rapidně stoupá počet prodaných přípravků na hubnutí. Udržování ideální váhy s sebou opět, kromě estetické stránky, nese i výrazný přínos pro zdraví a hlavně kardiovaskulární systém pacienta. Malá rada – ohledně správné diety a vhodných přípravků na hubnutí kontaktujte svého lékaře či lékárníka.

Předsevzetí č. 3 – Budu pravidelně cvičit

Toto předsevzetí úzce souvisí s předsevzetím o hubnutí. Jednou z cest, jak zhubnout, je totiž i pravidelné sportování. Ideální je pro začátek začít zlehka, například dvakrát týdně. Je dobré si stanovit dny, kdy se sportování věnovat, vést si kalendář a opravdu termíny dodržovat. Jako vhodné cvičení, které prospívá srdci, se jeví plavání, jízda na kole (či v zimě na rotopedu), dlouhé procházky (nordic walking) atd. Malá rada – najděte si na sportování partnera, vymluvit se sám sobě, že se vám nechce, pak bude daleko těžší.

Předsevzetí č. 4 – Omezím pití alkoholu

Konzumace alkoholu, zejména pak piva, patří v České republice mezi nejvyšší na světě. Kardiologové sice doporučují malou pravidelnou dávku cca dvou decilitrů vína denně, protože víno působí v prevenci onemocnění cév, ale nic se nemá přehánět. Omezte proto konzumaci alkoholu opravdu na nezbytné minimum a poděkují vám nejen vaše játra. Malá rada – pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného piva, zkuste pivo nealkoholické. Chutná stejně a přitom je šetrné k vašemu tělu.

Předsevzetí č. 5 – Nebudu se přejídat, omezím sladké

Toto předsevzetí je jedno z nejtěžších vůbec. Pokud je totiž člověk ve stresu a „nestíhá“, prvním prvkem, který vypustí, je pravidelné jídlo. To pak dohání večer, kdy je schopen doslova vybílit ledničku, navíc se během dne většinou stravuje tzv. za pochodu, různými sladkostmi atd. Malá rada – naplánujte si do diáře pauzy na jídlo, zdraví je totiž přednější než kariéra.

(kam)

Zdroj:
http://www.zdrave-hubnuti.cz
http://www.kurakovaplice.cz

PF 2010


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ