Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Děti s vrozenou srdeční vadou se rodí častěji obézním matkám

Žena, která pomýšlí na mateřství, si musí předem promyslet celou řadu věcí. Při všech většinou příjemných starostech by však neměla zanedbávat ani svoji fyzickou kondici. Pokud totiž otěhotní žena s nadváhou, nebo dokonce obézní, podstupuje výrazně vyšší riziko, že se její dítě narodí s vrozenou srdeční vadou. Takový závěr alespoň obsahuje nedávno zveřejněná americká vládní studie.

Čím více kilogramů, tím větší riziko

Závěry studie, kterou provedlo americké Centrum pro kontrolu a prevenci chorob, jsou jednoznačně varovné: děti obézních žen mají o 18 % vyšší riziko vrozené srdeční vady, u dětí těžce obézních matek je toto riziko větší dokonce o 30 %. Tyto děti mají podle lékařů nejčastěji nedokonale oddělené srdeční síně od srdečních komor nebo patologické překážky, které brání volnému toku krve v pravé části srdce.

Vrozené srdeční vady u dětí, z nichž mnohé se dají úspěšně operovat, jsou nejčastějším typem vrozených vývojových vad. I v České republice jsou častou příčinou zdravotních problémů malých dětí nebo jejich úmrtí a jejich léčba je obtížná a v neposlední řadě i značně nákladná.

Chcete děťátko? Přestaňte kouřit a zhubněte

Současně se zveřejněním výsledků studie americké úřady vyzvaly ženy, aby shodily nadbytečné kilogramy ještě před početím potomka. Budoucí maminky se prý mají snažit dosáhnout zdravé hmotnosti ve spolupráci se svým lékařem. Možná se tak v budoucnu dočkáme doby, kdy lidé na ulici budou nesouhlasně pohlížet nejen na těhotné ženy s cigaretou, ale také na ženy, které se před otěhotněním nedokázaly dostat do přiměřené konfekční velikosti.

Přiměřená váha žen, které se zúčastnily studie, byla posuzována podle hodnoty body mass indexu (BMI) a za nadváhu byly považovány hodnoty BMI 25 a vyšší. Jako obezitu hodnotili lékaři hodnoty BMI 30 a vyšší a hodnoty nad 35 byly hodnoceny jako těžká obezita. Celkem se lékaři zaměřili na 25 různých typů srdečních vad a ne u všech bylo riziko výskytu spojené s obezitou. Nadměrná hmotnost zvyšovala pravděpodobnost vzniku „pouze“ u deseti z nich.

(vek)

Zdroj: http://www.msnbc.msn.com/id/33127288/ns/health-heart_health/


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ