Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Co mám dělat, když… aneb Tisíc a jedna „srdeční“ otázka

Kardiochirurgická operace je mnohdy velkou motivací pacienta pro změnu životního stylu, ale po návratu z nemocnice vyvstává mnoho otázek ohledně jejího uskutečňování. Soubor nejčastějších otázek pacientů po kardiochirurgické operaci vám má přinést odpovědi alespoň na ty nejfrekventovanější. Pokud si nejste něčím jisti, vždy konzultujte problém se svým ošetřujícím lékařem, je to pro regeneraci vašeho srdce po náročné operaci opravdu důležité.

Jak mám odpočívat?

Každou noc je vhodné spát nejméně 8 hodin. Během prvních 4–6 týdnů zařaďte nejméně jednu hodinu odpoledne odpočinek na pohovce.

Co mohu doma dělat, abych si neublížil?

Domácí práce bez omezení budete moci dělat přibližně za osm týdnů po operaci. Právě dva měsíce jsou totiž obdobím, během kterého se hojí hrudní kost. Nejprve je možné dělat lehčí práce – připravovat jídlo, utírat nádobí nebo prach. V prvních pooperačních týdnech je zakázáno např. hrabat listí, sekat trávník nebo nosit věci těžší než 5 kilogramů (včetně nákupů).

Musím doma cvičit?

Je velmi důležité hýbat se. Nemusíte dlouho: stačí čtvrthodinka pohybu denně. Důležitá je ale pravidelnost. Velmi prospěšnou a dostupnou formou cvičení je chůze. Zvyšuje totiž svalové napětí a posiluje krevní oběh. Denně byste měli jít na malou procházku a postupně zvyšovat ušlou vzdálenost. Choďte nejprve po rovině, potom zkuste jít do mírného kopce.

Jakou mám dodržovat dietu?

S dietou vám poradí praktický lékař nebo kardiolog – hlavně s ohledem na zjištěnou laboratorní hladinu tuků a cukru v krvi. Škodlivé tuky a cukry byste měli hodně omezit, naopak přidat pokrmy ze zeleniny, ryb, konzumovat více ovoce a celozrnného pečiva. A alkohol? Na ten tvrdý raději zapomeňte úplně, jedno pivo nebo skleničku vína denně si dát můžete. Pokud si nejste zcela jisti, poraďte se s lékařem.

Mám zhubnout?

Snažte se dosáhnout optimální tělesné hmotnosti. Jedním z ukazatelů je tzv. BMI (body mass index). O vhodné redukční dietě se poraďte s lékařem nebo si kupte pacientskou příručku s dietou v některém větším knihkupectví. Nehubněte ale bezprostředně po operaci, nejprve je vhodné nechat úplně zhojit operační ránu, protože k hojení potřebuje tělo dostatek energie.

Mohu se vrátit ke kouření?

Většina pacientů slibuje, že operace bude začátek „nového života“, a před operací přestane kouřit. Je extrémně důležité, abyste po operaci znovu kouřit nezačali (www.stop-koureni.cz). Není žádná „bezpečná“ míra kouření – nejzdravější je nekouřit. Důležité je myslet i na škodlivost pasivního kouření, proto se vyhýbejte pobytu v zakouřených místnostech.

Musím se vzdát pohlavního života?

K pohlavnímu životu se můžete vrátit během několika týdnů po operaci – důležité je, aby byla úplně zhojena hrudní kost. Proto počkejte, dokud si nebudete jisti, že pohlavní styk můžete prožít bez pocitu bolesti nebo stresu.

Co řízení automobilu?

Doporučuje se až po uplynutí dvou měsíců od operace. Pohyby rukou při řazení a točení volantem během parkování nebo prudkého odbočování mohou zhoršit hojení rány a hrudní kost může potom nesprávně srůst. Také reakční doba řidiče může být změněna oslabením organismu po operaci nebo i vlivem některých užívaných léků.

Kdy se mohu vrátit do práce?

Rozhodnutí o návratu do práce je dobré udělat po dohodě s praktickým lékařem. Není vhodné se vrátit do práce dříve než po 8 týdnech po operaci.

Kdy a kam mám chodit na kontroly?

Hlaste se u svého praktického lékaře do tří dnů po propuštění z nemocnice. Měli byste také oznámit svému kardiologovi absolvování operace (popřípadě mu dodat kopii propouštěcí zprávy, pokud ji nedostal z kardiochirurgie). Jestliže jste diabetik, pak je důležité absolvovat kontrolu na diabetologii. Kontroly na pracovišti kardiochirurgie byste měli mít naplánovány v propouštěcí zprávě – řiďte se jimi.

(jnl)

Zdroj: www.homolka.cz


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ