Přeskočit navigaci Úvodní stránka | O projektu | Redakční rada | Napsali o nás | Kontakt | RSS
 

Novinky

Český chirurg světové úrovně prof. MUDr. Jaroslav Procházka, DrSc.

Prof. MUDr. Jaroslav Procházka, DrSc., významný český chirurg, nositel celé řady domácích i zahraničních vyznamenání a ocenění a autor více než 300 odborných publikací, se narodil 15. 1. 1913 v Kolíně. Ve svém rodném městě studoval gymnázium. Po maturitě v roce 1932 se vydal studovat medicínu. Studia započal na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, následně však přestoupil na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Zde v roce 1938 promoval.

Vojenské začátky

V roce 1938 byl povolán do vojenské služby. Ta však netrvala příliš dlouho a po jejím ukončení v roce 1939 nastoupil MUDr. Jaroslav Procházka na chirurgické oddělení tehdejší Všeobecné veřejné okresní nemocnice v Hradci Králové. Zde působil zpočátku jako bezplatný externí lékař, později jako lékař sekundární. Po zřízení Lékařské fakulty v Hradci Králové v roce 1946 byl jmenován odborným asistentem, o šest let později se stal docentem. V roce 1956, po úmrtí svého učitele akademika MUDr. Jana Bedrny, DrSc., byl jmenován do funkce přednosty chirurgické kliniky v Hradci Králové a o dva roky později, v roce 1958, se stal profesorem chirurgie.

Všestranně nadaný chirurg

V počátcích své chirurgické kariéry se MUDr. Jaroslav Procházka věnoval všeobecné chirurgii a urologii. V roce 1947 se dostala do popředí jeho zájmu především chirurgie hrudní. Kardiochirurgií se začal zabývat až v 50. letech minulého století, kdy navázal na průkopnické práce akademika Jana Bedrny.

Úspěchy kardiochirurgické činnosti

Již v první polovině 50. let operoval MUDr. J. Procházka stenózy plicnice a stenózy mitrálních chlopní, otevřené tepenné dučeje, v roce 1955 pak koarktaci aorty. O dva roky později uzavřel defekt síňového septa na uzavřeném (tlukoucím) srdci. V červenci 1958 jako druhý československý chirurg po prof. Navrátilovi uskutečnil svoji první operaci v mimotělním oběhu. Následně na otevřeném (zastaveném) srdci prováděl celou řadu operací, jako například operace mitrálních stenóz, plastiku mitrální chlopně (1964) apod. V roce 1966 uskutečnil první implantaci mitrální a aortální umělé srdeční chlopně v Hradci Králové.

Prof. MUDr. Jaroslav Procházka, DrSc., který je právem považován za velikána české chirurgie, zemřel v prosinci 2003 v Hradci Králové.

(pad)

Zdroj:
http://www.chirurgiehk.cz/index.php?s=historie
http://kardiochirurgie.fnhk.cz/historie.htm

Zdroj obrázku: http://kardiochirurgie.fnhk.cz/historie.htm


PORADNA

Dotaz:

Dobrý večer.Mám dotaz.

Odpověď:

...

Vstup do PORADNY

 

VIDEO

 

Koronární bypass

Cílem operace je zajistit dostatečný přísun krve pro srdeční sval, zlepšit tak jeho funkci a snížit riziko náhlé smrti (infarktu myokardu).



Koronární bypass

Zobrazit VIDEO ARCHIV

DATABÁZE ODBORNÍKŮ